به گزارش افکارنیوز،

هزاران نفر از مردم الجزائر روز جمعه(دیروز) با برگزاری تظاهراتی در پایتخت این کشور و دیگر شهرهای آن مخالفت خود با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کردند.

اخبار بین‌الملل- روزنامه «الخبر» الجزائر نوشت که با وجود شرایط نامساعد جوی، تظاهرات گسترده مردمی در پایتخت الجزائر و شهرهای بجایه، البویره، تیبازه، الشلف، البلیده، مستغانم،بسکره، تیزی وزو، سیدی بلعباس و قسنطینه برگزار شد.

تظاهرات‌کنندگان در پایتخت الجزائر تصاویر فعالان سیاسی بازداشت شده به ویژه کریم طابو، سیمر بلعربی و فضیل بوماله را در دست داشتند و با سر دادن شعارهایی خواستار آزادی «خضر بورقعه» معارض الجزائری شدند که اخیرا به دلیل وخامت حالش از زندان به بیمارستان مصطفی پاشا منتقل شده است.

این تظاهرات‌ها در حالی برگزار شد که روز چهارشنبه گذشته «قاید صالح» فرمانده ارتش الجزائر درباره تلاش برخی گروه‌ها جهت بی‌اعتماد کردن ملت به ارتش با سر دادن شعارهایی مانند «دولت مدنی نه دولت نظامی» در تظاهرات‌ها، هشدار داد.

انتخابات ریاست‌جمهوری الجزائر که نخستین انتخابات پس از کناره‌گیری «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس‌جمهور سابق از قدرت است، ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) برگزار خواهد شد.

صلاحیت پنج تن از نامزدهای انتخابات که همگی از عناصر دوره بوتفلیقه هستند، تأیید شده است.

دو نفر از این نامزدها به نام‌های «عبدالمجید تبون» و «علی بن فلیس» نخست‌وزیران سابق دوره بوتفلیقه هستند و سه نفر دیگر نیز عبارتند از : «عزالدین میهوبی» دبیرکل «التجمع الوطنی الدیمقراطی» و وزیر پیشین فرهنگ، «عبدالعزیز بلعید» رئیس جبهه المستقبل و «عبدالقادر بن قرینه» رئیس جنبش البناء الوطنی.