خبرگزاری یونهاپ گزارش داد که مذاکرات آمریکا و کره جنوبی درباره تامین هزینه‌های استقرار نظامیان آمریکایی در این کشور که صبح روز سه شنبه برگزار شد به دلیل خروج مذاکره کنندگان آمریکایی از اتاق مذاکرات، نصفه و نیمه پایان یافت. 

اخبار بین الملل - طرف آمریکایی سئول را متهم کرده است که پیشنهادهایی که در این جلسه ارائه کرده است کاملا ناعادلانه و غیرمنصفانه بوده است. 

براساس گزارش یونهاپ، پایان یافتن غیرمنتظره این نشست به دلیل اختلافات گسترده دو طرف بعد از درخواست واشنگتن مبنی بر افزایش پنج برابری سهم سئول در پرداخت هزینه‌های استقرار ۲۸۵۰۰ نظامی آمریکایی در خاک این کشور صورت گرفته است. 

به گفته مقامات کره جنوبی، این مذاکرات که از روز دوشنبه آغاز شده بود قرار بود در روز سه شنبه پایان یابد اما مذاکرات روز دوم بعد از حدود یک ساعت بدون نتیجه پایان یافت و مذاکره کنندگان آمریکایی ناگهان اتاق مذاکرات ترک کردند. 

«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا بعد از قطع ناگهانی این مذاکرات گفت: «کره جنوبی می‌تواند و باید سهم بیشتری از هزینه‌های میزبانی این کشور از نظامیان آمریکایی در خاک خود را بپردازد.»

اسپر در پاسخ به این سوال که اگر توافقی میان سئول و واشنگتن حاصل نشود آیا نظامیان آمریکایی خاک کره جنوبی را ترک می‌کنند از پاسخ دادن خودداری کرد و گفت که وزارت خارجه آمریکا مذاکرات را رهبری می‌کند. 

«جین دهارت» مذاکره کننده وزارت خارجه آمریکا اندکی پس از پایان مذاکرات به خبرنگاران گفت: «متاسفانه پیشنهادهایی که کره جنوبی ارائه داد پاسخ دهنده مطالبات ما در زمینه تقسیم عادلانه هزینه‌های نظامی نبود.»

وزیر دفاع آمریکا که در سفر به فیلیپین به سر می‌برد در ادامه افزود: ک«ره جنوبی کشور ثروتمندی است و آنها می‌توانند و باید سهم بیشتری بپردازند. ادامه مذاکرات با وزارت خارجه است و مطمئنم که توافق در دسترس است.»

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از زمانی که در سال ۲۰۱۶ روی کار آمده است از کشورهای میزبان نظامیان آمریکایی در سراسر جهان از جمله عربستان سعودی، ژاپن و کره جنوبی خواسته است که هزینه‌های آنچه که واشنگتن دفاع از این کشورها در برابر دشمنان خوانده است، را خودشان بپردازند.

علاوه بر کره جنوبی، واشنگتن از توکیو نیز به صورت رسمی چنین درخواستی را مطرح کرده است.

نشریه «فارین پالیسی» چند روز پیش به نقل از منابع مطلع و مقام‌های پیشن دولت آمریکا گزارش داد واشنگتن رویکرد فشار به توکیو را در پیش گرفته تا پول پرداختی به این کشور جهت استقرار نظامیان آمریکایی در ژاپن را افزایش دهد.

مقام‌های پیشین وزارت دفاع آمریکا می‌گویند دولت ترامپ از ژاپن خواسته تا بعد از انقضای توافق نظامی کنونی در مارس ۲۰۲۰، پرداختی سالیانه برای استقرار ۵۴ هزار نظامی آمریکایی در ژاپن را چهار برابر کرده و از میزان دو میلیارد دلار به هشت میلیارد دلار افزایش دهد.

درخواست ترامپ برای افزایش هزینه نظامی ژاپن در ماه جولای و طی سفر «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آن زمان آمریکا به مقام‌های ژاپنی منتقل شده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه ژاپن اما با رد گزارش فارین‌پالیسی، گفته هیچ مذاکره‌ای بین واشنگتن و توکیو برای انعقاد قرار جدید انجام نشده است.

از زمان پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳، کره جنوبی میزبان حدود ۳۰ هزار تفنگدار دریایی آمریکا است. مردم کره جنوبی بارها در اعتراض به حضور نظامیان آمریکایی که باعث ایجاد مشکلات زیادی در این کشور شده اند تظاهرات کرده و خواستار خروج ارتش آمریکا از این کشور هستند.