به دنبال دخالت کشورهای غربی در امور داخلی هنگ کنگ، وزارت خارجه چین امروز (سه‌شنبه) تأکید کرد که همچنان به حمایت قاطعانه از «کری لام» فرماندار خودختار منطقه هنگ کنگ ادامه می‌دهد.

 «گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس خبری خود ضمن تأکید بر حمایت دولت چین از نیروهای پلیس هنگ کنگ در اجرای قانون گفت که پکن برای حفاظت از حاکمیت خود مصمم است.

پکن در حالی بر حمایت قاطعانه از فرماندار منطقه هنگ کنگ تأکید کرده است که در روزهای اخیر کشورهای غربی به ویژه آمریکا و انگلیس و اتحادیه اروپا، مداخله در امور داخلی هنگ کنگ را تشدید بخشیده‌اند.

سخنگوی «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا روز گذشته (دوشنبه) ضمن مداخله در امور داخلی هنگ کنگ، در خصوص اوضاع این منطقه ابراز نگرانی کرد و از مقامات خواست تا «مسیری را برای برطرف کردن اوضاع» هنگ کنگ، پیدا کنند.

از طرف دیگر، یک مقام ارشد آمریکا نیز علیرغم هشدارهای پکن درباره مداخله در امور هنگ کنگ، گفت: «ما استفاده غیرقابل توجیه از زور (علیه معترضان هنگ کنگ) را محکوم می‌کنیم و از تمامی طرفین می‌خواهیم که از خشونت خودداری کنند و در گفت‌وگوهای سازنده مشارکت داشته باشند».

کمیسیون اروپا نیز روز گذشته ضمن «غیرقبول خواندن» خشونت‌ها در پاسخ به تشدید اعتراضات ضد دولتی در هنگ‌کنگ، از مقامات این منطقه  خواست تا پاسخ خود به معترضان را متناسب کنند.

حمایت غرب از معترضان خشن هنگ کنگ در حالی صورت می‌گیرد که این معترضان علیرغم لغو لایحه استرداد مجرمین که علت اصلی آغاز اعتراضات آنها بود، حاضر به عقب‌نشینی نیستند و هم‌اکنون با زدن نقاب‌ بر صورت، اقدامات خرابکارانه‌ای را در سطح شهر انجام می‌دهند و به اموال دولتی و خصوصی آسیب وارد می‌کنند و نیروهای امنیتی و ساختمان‌های دولتی را مورد حملات خود قرار می‌دهند.

معترضان هنگ کنگ که اخیراً به استفاده از سلاح‌هایی همچون تیر و کمان برای حمله به نیروهای امنیتی روی آورده‌اند، شروطی را برای متوقف کردن اعتراضات خود مطرح کرده‌‌اند که از آن جمله برکناری کری لام است.

در پی تداوم مداخلات خارجی در امور هنگ کنگ، «لئو شیائومینگ» سفیر چین در انگلیس روز گذشته از آمریکا و انگلیس خواست که مداخله در امور هنگ کنگ را متوقف کنند.