به گزارش افکارنیوز،

یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه امروز (پنجشنبه) نیروهای ترکیه‌ای حاضر در شمال سوریه را اشغالگر نامید و گفت که آنها علیه غیرنظامیان دست به جنایت می‌زنند.

اخبار بین الملل- او به خبرگزاری رسمی سوریه گفت: «جمهوری عربی سوریه با شدیدترین عبارت‌ها، تجاوزات جنایتکارانه‌ای که نیروهای اشغالگر ترکیه در حق مردم سوریه مرتکب می‌شوند را محکوم می‌کند که آخرین آن، حمله پهپادی روز گذشته به مناطق مسکونی در حومه "تل ابیض" در استان رقه بود که پنج کشته از جمله کودکان و تعداد زخمی بر جای گذاشت.»

این مقام سوری تأکید کرد که نیروهای ارتش ترکیه و عناصر همپیمان با این کشور علی رغم توافقنامه‌های آستانه و سوچی به اقدامات خود علیه مردم سوریه ادامه می‌دهند و تمامی اقداماتشان نشان از اشغالگری و تجاوزگری دارد.

او گفت که حکومت سوریه برای دفاع از مردم، حاکمیت و تمامیت ارضی خود در مقابله با ترکیه به تلاش‌ها ادامه خواهد داد و از افکار عمومی و جامعه جهانی می‌خواهد تا برای توقف این تجاوزگری‌ها اقدام کنند.

با وجود برقراری آتش‌بس در شمال سوریه، حملات ترکیه به مناطق شمالی این کشور هر از گاهی صورت می‌گیرد و به همین دلیل شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» بارها اعلام کردند که ترکیه توافق آتش‌بس را نقض می‌کند.

ارتش ترکیه به همراه تروریست‌های موسوم به «ارتش آزاد» سوریه از ۱۷ مهر ماه عملیات نظامی خود را در شمال سوریه و با هدف دور کردن خطر شبه‌نظامیان کرد سوریه آغاز کردند.

هشت روز پس از این عملیات (۲۵ مهر) آنکارا و واشنگتن توافق کردند که ترکیه به مدت ۱۲۰ ساعت عملیات خود را متوقف کند تا شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» کُرد از منطقه امن خارج شوند.

پس از توافق آمریکا و ترکیه، «رجب‌طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه ۳۰ مهر ماه جلسه‌ای در سوچی برگزار کردند و به توافقی دست یافتندکه طبق آن یگان‌های کُرد در طول ۱۵۰ ساعت، ۳۰ کیلومتر از مرز ترکیه و سوریه عقب‌نشینی می‌کنند و نیروهای امنیتی ترکیه و روسیه گشت‌زنی‌های مشترکی را در این منطقه انجام می‌دهند.