به گزارش افکارنیوز،

با گذشت 2 هفته از برگزاری نشست های علنی استماع و شهادت در خصوص پرونده اوکراین، که ابعاد جدیدی از تعاملات مخرب و زیان بار دولت ترامپ با مقام‌های اوکراین را فاش کرده است، شهودی که در کنگره حاضر شده و علیه ترامپ شهادت داده‌اند، باید هزینه آن را بپردازند.

اخبار بین‌الملل- به نوشته پایگاه اطلاع رسانی کنگره، شهود این پرونده با تهدید، آزار و اذیت و حملات متعدد به شخصیت خود روبرو شده‌اند. کسانی که در نشست‌های استماع و شهادت کنگره شرکت کرده‌اند، تاکید دارند که این اتفاقات در نشست‌های علنی و پشت درهای بسته در جریان تحقیقات استیضاح رخ داده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شخصا توئیت‌های منفی و اهانت آمیزی را علیه برخی از این شهود منتشر کرده و کیفیت خدمات آنها و همین طور وفاداری شان به دولت را زیر سئوال برده است.

یکی از بارزترین توئیت‌های ترامپ که جنجال زیادی به پا کرد، توئیت وی درباره ماری یووانویچ سفیر آمریکا در اوکراین بود، آن هم در شرایطی که وی در حال شهادت دادن علیه ترامپ در کنگره بود.

یووانویچ توئیت‌های ترامپ را بسیار تهدیدآمیز ارزیابی کرده است. دموکرات‌ها نیز ترامپ را متهم به تلاش برای ارعاب و تهدید شاهدان این پرونده کرده و گفته‌اند که توئیت‌ها و اظهارات ترامپ در پرونده استیضاح علیه خودش استفاده خواهد شد.

ولی ترامپ از این توئیت‌ها دفاع کرده و گفته است که "من حق صحبت کردن دارم. من آزادی بیان دارم مانند سایر مردم."

البته یووانویچ تنها شاهد این پرونده نیست که با انتقادات شدید کاخ سفید روبرو شده است. کاخ سفید توئیت‌هایی را علیه آلکساندر ویندمن کارشناس مسائل اوکراین در شورای امنیت ملی منتشر کرده است.

جنیفر ویلیامز دستیار مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا نیز از این انتقادات و حملات بی بهره نبوده است.

پرونده مربوط به رسوایی اوکراین به یک چالش مهم برای دولت ترامپ تبدیل شده است.

یک افشاگر اطلاعاتی آمریکا ترامپ را متهم کرده است که کمک نظامی ایالات متحده به اوکراین را به حالت تعلیق درآورده و آن را مشروط به تحقیقات ضد فساد رئیس جمهور اوکراین از جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و پسرش کرده است.

دموکراتهای مجلس نمایندگان آمریکا تحقیقات مقدماتی برای استیضاح ترامپ را آغاز کرده‌اند.

زمانی که جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا بوده، پسرش در هیئت مدیره شرکت بوریسمای اوکراین که در زمینه انرژی فعالیت می‌کند، عضویت داشته است.

ترامپ و متحدان جمهوریخواه وی اتهامات مطرح شده را رد کرده‌اند. اگر مجلس نمایندگان آمریکا در نهایت رای به استیضاح ترامپ بدهد، مجلس سنا که در اختیار جمهوریخواهان است احتمالا محاکمه‌ای را آغاز خواهد کرد که در نهایت می‌تواند منجر به برکناری ترامپ از قدرت شود.