به گزارش افکارنیوز،

میخاییل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه ، امروز گفت مسکو قصد دارد گفت‌وگو میان کردهای سوریه و دولت این کشور را میانجیگری و تسهیل کند و با همه طرف‌های علاقمند به حل و فصل مسائل سوریه در تماس است.

اخبار بین الملل - بوگدانف در پاسخ به این سوال که آیا مسکو گفت‌وگوی میان کُرد‌ها و دولت سوریه را تسهیل خواهد کرد یا خیر، گفت: «حتما، مطمئنا. ما با همه طرف‌های علاقمند به حل و فصل مسالمت آمیز مسائل سوریه و رعایت اصول احترام به حاکمیت و وحدت این کشور تماس داریم».

در اوایل ماه نوامبر، سرگئی ورشنین، معاون وزیر امور خارجه روسیه، گفت مسکو آماده است تا به گفتگو‌های کُرد‌ها و دمشق در مورد واحد‌های کُرد نیرو‌های دموکراتیک سوریه برای پیوستن به ارتش دولت این کشور کمک کند.

در ۹ اکتبر سال جاری میلادی، ترکیه عملیات پاکسازی چشمه صلح را در منطقه شمال شرقی سوریه به منظور بیرون کردن نظامیان کُرد انجام داد. پس از آن، آمریکا و ترکیه در ۱۷ اکتبر برای آتش بس ۱۲۰ ساعته به توافق رسیدند و به نیرو‌های کُرد اجازه داده شد در این مدت از مرز‌های سوریه با ترکیه خارج شوند. با پایان یافتن این آتش بس پنج روزه، ترکیه و روسیه به توافق نامه‌ای دست یافتند که بر اساس آن نیرو‌های کُرد باید از منطقه امن که تا ۱۸ مایلی مرز ترکیه در خاک سوریه در نظر گرفته شده است عقب‌نشینی می‌کردند. از آن پس، مسکو و آنکارا گشت‌های مشترکی را در منطقه عملیاتی در امتداد مرز ترکیه آغاز کرده‌اند. ترکیه گفته است قصد دارد از منطقه امن برای اسکان بیشتر پناهندگان سوری که در حال حاضر در این کشور ساکن هستند استفاده کند.