دو منبع از جمله گروه حقوق بشری «القسط» مستقر در لندن اعلام کرد عربستان اخیرا دست کم ۸ نفر را بازداشت کرده است که بیشتر این افراد، از اشخاص روشنفکر و نویسنده بوده اند.

اخبار بین الملل - این خبرگزاری به نقل از یکی از منابع نوشت: افراد بازداشت شده هفته گذشته از خانه هایشان در ریاض، پایتخت کشور و شهر بندری جده از سوی پلیس لباس شخصی بازداشت شدند؛ اما علت بازداشت این افراد مشخص نیست.

رویترز همچنین اعلام کرد دفتر ارتباطات دولت سعودی به درخواست این خبرگزاری برای اظهار نظر درباره این خبر واکنشی نشان نداد. ریاض وجود هرگونه زندانی سیاسی را تکذیب می‌کند؛ اما مقامات ارشد این کشور مدعی هستند نظارت بر فعالان و بازداشت احتمالی آن‌ها برای حفظ ثبات اجتماعی لازم است.

این منابع اعلام کردند افراد بازداشت شده، از فعالان خط مقدم در این کشور نبوده؛ بلکه برخی از آن‌ها روشنفکرانی بودند اقدام به انتشار مقاله‌هایی کرده و یا در تلویزیون حضور داشتند. این در حالی است که تعدادی دیگر از این افراد، از کار آفرینان بودند.

در حالی که عربستان ریاست گروه بیست را بر عهده می‌گیرد، این کشور در حال مبارزه برای فائق آمدن بر انتقادات شدید بین المللی بر سر سابقه حقوق بشری خود است که از جمله می‌توان به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در سال گذشته و بازداشت فعالان حقوق زنان و جنگ ویرانگر یمن اشاره کرد.

به نوشته رویترز، حتی در زمانی که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به دنبال تبلیغ گشایش اقتصادی و اجتماعی در کشوری هست که بطور سنتی جامعه‌ای بسته دارد، مقامات این کشور اقدام به بازداشت منتقدان و روحانیون برجسته‌ای کرده که برخی از آن‌ها ممکن است با مجازات اعدام روبرو شوند.