به گزارش افکارنیوز،

«اوو مورالس» رئیس جمهور مستعفی بولیوی در مصاحبه با گاردین گفت برای توقف بحران موجود که رفته رفته در حال تبدیل شدن به یک نزاع قومی داخلی است،‌ از نامزدی در انتخابات بعدی صرف نظر کرده است.

اخبار بین‌الملل- وی تاکید کرد: این آن چیزی است که از آن می ترسم و باید از آن اجتناب کنیم. به نام صلح باید از خودگذشتگی کرد و من از نامزدی خود با اینکه حق دارم نامزد شوم، می‌گذرم.

مورالس که پس از ناآرامی‌های اخیر که خود آن را کودتا توصیف کرده به مکزیک رفت، ادامه می‌دهد: هیچ کار اشتباهی مرتکب نشدم زیرا ما دور اول انتخابات را برنده شدیم.

پیروزی مورالس در انتخابات جنجالی اکتبر موجب آشوب و ناآرامی‌های گسترده‌ای در بولیوی شد و در نهایت وی به پیشنهاد ارتش از این سمت کناره گیری کرد.

نمایندگان بولیوی روز شنبه در حالی با اکثریت آرا از برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری حمایت کرده‌اند که مورالس رئیس جمهور سابق این کشور را از شرکت در رقابت‌های انتخاباتی محروم کرده‌اند.

شورای عالی انتخابات بولیوی قرار است تاریخ برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری را تعیین کند. نمایندگان بولیوی باید اعضای جدید شورای عالی انتخابات را تعیین کنند.

تصویب این قانون که هر کسی که دو بار متوالی ریاست جمهوری بولیوی را در اختیار داشته، اجازه شرکت در رقابت‌های انتخاباتی را نخواهد داشت، عملا مانع از حضور مورالس شده است.