به گزارش افکارنیوز،

چاپ مسکو اعلام کرد که مرزهای روسیه با کشورهای منطقه آسیای میانه توسط قدرتمندترین سیستم آتش‌بار چندگانه در جهان، یعنی سامانه «تورنادو-اس» پوشش داده خواهد شد. به گفته وی، در آینده نزدیک تأسیسات لازم برای استقرار این سامانه در یکی از واحدهای مرزی ناحیه نظامی مرکزی روسیه به بهره‌برداری خواهد رسید.

اخبار بین‌الملل- دامنه نصب این سامانه در فاصله 100 کیلومتری است و محل استقرار این سامانه می‌تواند توسط هواپیما تغییر مکان داده شود.

سامانه‌های جدید « تورنادو » در حال انتقال به تیپ توپخانه در استان چلیابینسکی در نزدیکی مرزهای جمهوری قزاقستان هستند.

به عقیده کارشناسان، پدیدار شدن این سامانه در مرزهای شرقی روسیه این امکان را می‌دهد تا به‌طور عملیاتی به هرگونه تهدیدات تروریستی در منطقه پاسخ داده شود.

 سرهنگ "ولادیمیر آنوخین" نایب رئیس آکادمی مسائل ژئوپلیتیکی روسیه در گفت‌وگو با این روزنامه گفت: «گروه تروریستی داعش در سوریه از بین رفته است و تروریست‌های باقیمانده از آن به سایر کشورها از جمله عراق، افغانستان گریخته‌اند و از آنجا می‌توانند به منطقه آسیای میانه نفوذ پیدا کنند. استقرار سامانه‌‌های «تورنادو» در مناطق مرزی روسیه می‌تواند تضمینی برای امنیت این منطقه باشد».

ویژگی‌های سامانه جدید «تورنادو-اس» هنوز فاش نشده است، تنها این مسئله مشخص شده که این سامانه دارای قدرتمندترین و بیشترین برد در جهان است. هر سیستم دارای 12 سکوی پرتاب است که می‌توان از موشک‌های یکسان در آنها استفاده کرد. بُرد پرواز موشک‌ها تا 120کیلومتر ارزیابی شده است که در آینده ممکن است تا 200کیلومتر افزایش یابد.