به گزارش افکارنیوز،

روزنامه "دی ولت" آلمان در گزارشی نوشت: حزب سوسیال دموکرات آلمان به زودی یک رهبری جدید را انتخاب خواهد کرد. این مسئله برای حزب دموکرات مسیحی این معنی را می دهد که باید خود را برای همه سناریوها از جمله پایان احتمالی ائتلاف بزرگ آماده کند.

اخبار بین‌الملل- "آنگرت کرامپ-کارن بائر"، رئیس این حزب اعلام کرده که حزبش برای وقوع هر سناریویی آمادگی دارد.

این روزنامه آلمانی در ادامه این پرسش را مطرح کرد که حالا چه اتفاقی می افتد اگر ائتلاف بزرگ واقعا دچار فروپاشی شود؟ در هر صورت رئیس حزب دموکرات‎ مسیحی اعلام کرده است که این حزب برای شرایطی که حزب سوسیال دموکرات در ماه دسامبر ائتلاف بزرگ را ترک کند آمادگی دارد.

"کارن بائر" در گفتگویی با یک رسانه آلمانی اعلام کرده است که وی به عنوان رئیس حزب دموکرات مسیحی باید خود را برای همه سناریوها آماده کند. وی تاکید کرد که حزب دموکرات مسیحی همچنین برای یک مبارزه انتخاباتی آمادگی خوبی دارد.

وی در عین حال گفته است که ما باید منتظر بمانیم و ببینیم که در حزب سوسیال دموکرات چه اتفاقی می افتد. وی همچنین از علاقه حزبش به ادامه کار در ائتلاف بزرگ خبر داد.

رئیس حزب دموکرات مسیحی آلمان همچنین اعلام کرد که هیچ دلیلی برای مذاکرات مجدد درباره قرارداد ائتلافی وجود ندارد. به گفته وی این پایه و اساسی است که بر مبنای آن ائتلاف بزرگ به کار خود ادامه دهد.  وی گفته است اینکه آیا حزب سوسیال دموکرات هم خواهان آن است مسئله‌ای است که خود باید درباره آن تصمیم بگیرد.

دیگر سیاستمداران حزب دموکرات مسیحی هم اظهارات مشابهی در این باره داشته‌اند. "فولکر بوفیر"، معاون حزب دموکرات مسیحی هم در این باره گفته است که اتحادیه احزاب متحد مسیحی از قرارداد ائتلافی حمایت می کند.

حزب سوسیال دموکرت قرار است در کنگره حزبی خود که در روزهای آینده برگزار می شود یک رهبری دو گانه را انتخاب کرده و از بستن ائتلاف با اتحادیه احزاب متحد مسیحی یک نتیجه گیری را داشته باشد. چند نامزد برای ریاست حزب سوسیال دموکرات‎ با هم رقابت می کنند. "اولاف شولتز"، وزیر دارایی آلمان و "کلارا گویویتز"، از نامزدهای ریاست حزب سوسیال دموکرات خواهان باقی ماندن حزبشان در ائتلاف بزرگ هستند. "ساسکیا اسکلن"، از نمایندگان این حزب در پارلمان و "نوربرت والتر بوریانس"، از دیگر نمایندگان نامزد ریاست این حزب با دیده شک و تردید به ادامه همکاری حزبشان در ائتلاف بزرگ می نگرند.

دولت ائتلافی متشکل از اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات در آلمان از همان آغاز تشکیل، با چالش‌های فراوانی روبه‌رو بود و بعد از شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا (حزب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) و در نهایت پس از یک دوره طولانی مذاکرات مجدد برای تشکیل ائتلاف بزرگ روی کار آمد.