مقامات محلی روز سه‌شنبه (امروز) اعلام کردند که دستکم دو شبه‌نظامی در جامو و کشمیر توسط نیروهای هند کشته شده‌اند.

اخبار بین‌الملل- به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، درگیری مسلحانه میان شبه‌نظامیان و نیروهای مسلح هند، دوشنبه شب و در منطقه «پولواما» آغاز شد.

همچنین در یک اتفاق مشابه، چندین نفر نیز در اثر انفجار یک نارنجک در «سرینگر» مجروح شدند.

این حملات یک روز پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه دولت هند نیروهای ویژه‌ای را برای مقابله با شبه‌نظامیان در این منطقه اکثریت مسلمان مستقر کرده، رخ داد.

اوایل ماه آگوست (اواسط مردادماه)، دولت هند، در اقدامی که با اعتراض گسترده در منطقه کشمیر روبرو شد، وضعیت خودمختاری این منطقه یا همان ماده ۳۷۰ قانون اساسی را لغو و اعلام کرد که به زودی استان جامو و کشمیر را به دو منطقه تحت کنترل مستقیم دولت فدرال تقسیم می‌کند.

طبق ماده ۳۷۰ قانون اساسی هند، جامو و کشمیر ، قانون اساسی و قوانین عرفی جداگانه‌ای دارند که شامل مسائلی همچون شهروندی، دارایی و مالکیت زمین می‌شد و هم‌اکنون با لغو این ماده، این منطقه همچون مناطق دیگر هند است و دیگر شهروندان هند می‌توانند زمین و ملک در این استان خریداری کنند و هرکسی نیز امکان رأی دادن در این منطقه را دارد.

از آن زمان، کشمیر در وضعیت امنیتی به سر می‌برد و چندین هزار نظامی هندی با حضور در این منطقه با هرگونه اعتراضی برخورد می‌کنند. تلفن‌های همراه و اینترنت هم برای چند هفته در این منطقه قطع بود و شهروندان برای تردد در کشمیر باید از ایست و بازرسی‌های متعدد عبور می‌کردند.

از طرفی، دولت هند علیرغم اعتراضات گسترده ساکنان کشمیر هند، روز پنجشنبه رسماً «جامو و کشمیر» را به ۲ منطقه «جامو و کشمیر» و «لداخ» تقسیم کرد که مستقیماً تحت کنترل دولت مرکزی «دهلی‌نو» قرار می‌گیرند.

منطقه کشمیر سال‌هاست که میان هند و پاکستان مورد مناقشه قرار دارد.