به گزارش افکارنیوز،

سفارت آمریکا در بغداد دلایل سفر معاون وزیرخارجه این کشور به عراق و به طور خاص به بغداد و اربیل را افشا کرد.

اخبار بین الملل - بر اساس گزارش الفرات، دفتر سخنگوی رسمی سفارت آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد جان رود معاون وزیر دفاع، طی روزهای بیست و چهارم و بیست و پنجم نوامبر به بغداد و اربیل سفر کرد تا موضوع همکاری امنیتی آمریکا در منطقه و نقش ایالات متحده در ائتلاف بین المللی برای شکست داعش را بررسی کند.

معاون وزیر دفاع آمریکا با عادل عبدالمهدی نخست وزیر و نجاح الشمری وزیر دفاع عراق در بغداد دیدار کرد ، وی همچنین در سفر به اربیل با مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و قباد طالبانی معاون نخست وزیر دیدارکرد.

این بیانیه مدعی شده است که در این دیدارها،معاون وزیر دفاع آمریکا به تلاشهای مستمر و هدفمند برای تقویت شراکت و همکاری در زمینه دفاعی میان ایالات متحده و عراق و اهمیت روابط میان دو کشور و نیز همکاری دوجانبه مستمر در راستای حمایت از عراق یکپارچه و دموکراتیک شکوفا پرداخته است.

این بیانیه با نادیده گرفتن دخالت‌های مستمر آمریکا در امور داخلی عراق مدعی شده است که معاون وزیر دفاع آمریکا بر حمایت ایالات متحده از ملت عراق که مبارزه می‌کند تا کشورش از رفاه بدون فساد و دخالت خارجی بهره‌مند شود، تاکید کرد.

سفر نچیروان بارزانی به سلیمانیه

رئیس اقلیم کردستان امروز سه شنبه وارد سلیمانیه شد. بارزانی در راس هیئت بلندپایه وارد سلیمانیه شد و به همراه معاونانش، چندین پرونده را در دفتر جنبش تغییر کردستان بررسی خواهد کرد که مهمترین آن، اصلاح قانون اساسی و آنچه مربوط به دولت عادل عبدالمهدی است و نیز مسائل داخلی مربوط به اقلیم کردستان و سهم آن از بودجه فدرال اعلام شده است.

تاکید بارزانی بر دادن فرصت به عبدالمهدی برای اجرای برنامه اصلاحی

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق بر ضرورت دادن فرصت به عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق برای اجرای برنامه اصلاحی تاکید کرد. بر اساس بیانیه دفتر مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان، بارزانی امروز سه شنبه خانم استفانی مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در وزارت خارجه انگلیس و هیئت همراه وی را به حضور پذیرفت. بر اساس این بیانیه، در این دیدار آخرین تحولات صحنه عراق بررسی و تاکید شد که بی ثباتی در عراق به نفع عراقی‌ها و همچنین به نفع منطقه نیست.

این بیانیه آورده است همچنین بر ضرورت اینکه به نخست وزیر عراق فرصتی برای برآوردن خواسته‌های مشروع و قانونی تظاهرات کنندگان و اجرای بسته اصلاحی داده شود، تاکید شد.

بر اساس این بیانیه، مقام انگلیسی بر حمایت انگلیس از برنامه اصلاحی دولت اقلیم کردستان به ویژه در ارتباط با وزارت پیشمرگه تاکید کرد.

مالکی به سفیر انگلیس چه گفت؟

نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون امروز سه شنبه در دفتر خود، استفان هیکی سفیر جدید انگلیس در بغداد را به حضور پذیرفت که طی آن تحولات عراق و منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

دفتر رئیس ائتلاف دولت قانون در بیانیه‌ای آورده است مالکی ضمن خوشامد به سفیر جدید انگلیس برای وی در ماموریت جدید آرزوی موفقیت و بر ضرورت تقویت روابط دوجانبه در تمام زمینه‌ها تاکید کرد.

بیانیه دفتر مالکی آورده است مالکی بر ضرورت تقویت روابط دوجانبه در تمام زمینه‌ها تاکید کرد و گفت منطقه شاهد شرایط فوق العاده دشواری است و از بی ثباتی رنج می‌برد، پس از آنکه به میدانی برای نزاعات و صحنه‌ای برای تسویه حساب‌ها تبدیل شده است. اقتصاد، امنیت و ثبات مورد هدف قرار گرفته است.  مالکی بر حمایت خود از تمام راهکارها و راه‌حلهایی که می‌تواند کشور را از بحران کنونی خارج کند، تاکید کرد.

بیانیه دفتر مالکی آورده است  : رئیس ائتلاف دولت قانون از همه خواست به مسئولیت‌های ملی خود عمل کرده و از خواسته های مشروع تظاهرات کنندگان مسالمت جو بدون هرگونه وقت کشی و کوتاهی حمایت کنند این بیانیه آورده است.

بر اساس این بیانیه، هیکی هم بر حمایت کشورش از دولت و ملت در تمام زمینه‌ها و به گونه‌ای که سبب تحقق ثبات داخلی و منطقه‌ای شود، تاکید کرد.