به گزارش افکارنیوز،

در پایان سفر اردوغان به دوحه، روسای بانک‌های مرکزی دو کشور قرارداد سواپ ارزی جدیدی را امضا کردند که به موجب آن، سهم استفاده از ریال قطر و لیر ترکیه در تراکنش های دوجانبه از سه میلیارد دلار قبلی به پنج میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد. این موافقت نامه جدید با هدف افزایش سهم ارزهای ملی در مبادلات دوجانبه و ثبات بخشی بیشتر به نظام مالی دو کشور در زمان بحران تنظیم شده است.

اخبار بین‌الملل- در اوت سال گذشته نیز دو طرف قرارداد سواپ ارزی دیگری را امضا کرده بودند. هم‌چنین قطر در آن زمان متعهد به سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در اقتصاد ترکیه شده بود که نقش زیادی در تقویت ارزش لیر در آن سال داشت.

دو طرف در جریان این سفر، هفت توافق‌نامه در زمینه های مختلف نظیر اقتصاد، صنعت، تجارت و استاندارد امضا کردند. بانک مرکزی ترکیه در بیانیه ای به مناسبت امضای موافقت نامه‌های جدید اعلام کرد که هدف اصلی این توافقات، تسهیل استفاده از ارزهای ملی در مبادلات دوجانبه خواهد بود.

از زمان قطع روابط دیپلماتیک و محاصره اقتصادی قطر توسط چهار کشور عربی مصر، بحرین، عربستان و امارات، روابط دوجانبه بین دوحه و آنکارا با سرعت بسیار زیادی رو به جلو حرکت کرده است. آنکارا ضمن حمایت از قطر در این بحران، یک پایگاه نظامی جدید در این کشور افتتاح کرده است.

در یک سال اخیر حجم روابط تجاری دو کشور با افزایش چشمگیر ۸۴ درصدی به ۱.۳ میلیارد دلار رسید که رکورد جدیدی در روابط دو طرف محسوب می‌شود. طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، در ۹ ماه نخست امسال ترکیه ۸۳۸ میلیون دلار صادرات به قطر داشته و ۲۰۵ میلیون دلار نیز کالا و خدمات از این کشور وارد کرده است.