به گزارش افکارنیوز،

رییس جمهور آمریکا اخیرا گفته بود، با وجود "نزاع کوچکی" بر سر مسائل تجاری، روابط "بسیار فوق‌العاده‌ای" با شی جینپینگ، رییس جمهور چین دارد و هفتادمین سالگرد به قدرت رسیدن حزب کمونیست چین را نیز به این کشور تبریک گفت.

اخبار بین‌الملل- با وجود تنش‌هایی که بر سر نزاع تجاری میان آمریکا و چین وجود دارد، بسیاری در پکن امیدوارند که ترامپ یک دوره چهار ساله دیگر نیز رییس جمهور آمریکا بماند؛ زیرا گرچه ترامپ فردی غیرقابل پیش‌بینی است، مقامات چین رویکرد سیاسی او را نسبت به رییس جمهوری که بر مبنای اصول حرکت کند، بیشتر در راستای منافع چین می‌دانند.

یک مقام سیاسی در پکن که خواسته نامش فاش نشود در این باره گفت: ترامپ یک تاجر است. می‌توان تنها با پراخت پول به او مشکلات را حل کرد. تا زمانی که پول داریم می‌توانیم او را بخریم. به همین دلیل است که او را به دموکرات‌ها ترجیح می‌دهیم.

لونگ یونگتو، معاون سابق وزیر تجارت خارجی چین ماه جاری میلادی در کنفرانسی در شنژن اظهار کرد: توییت‌های فیلترنشده ترامپ در مذاکرات به چین کمک می‌کنند زیرا خواندن دست او کار آسانی است. ما می‌خواهیم او دوباره در انتخابات پیروز شود. از این اتفاق خوشحال خواهیم شد.

یان ژوئتونگ، استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه شینگهوا اخیرا اظهار کرد، چین به لطف ترامپ با "بهترین فرصت استراتژیکش" از زمان جنگ سرد روبه‌رو شد.

او در این باره اظهار کرد: ترامپ سیستم اتحاد به رهبری آمریکا را تضعیف کرده که این مساله موقعیت بین‌المللی چین را بهبود بخشیده است.

یک مقام وابسته به پکن گفت: ترامپ به طور ایدئولوژیک مخالف چین نیست. او درباره حقوق بشر و سین‌کیانگ و دریای چین جنوبی صحبت نمی‌کند.

این در حالی است که یک رییس جمهور دموکرات‎ قطعا رویکرد سختگیرانه‌تری در این زمینه‌ها نسبت به چین خواهد داشت و نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ نیز در مناظرات خود متعهد شده‌اند که فشار بیشتری را بر سر مسائل مرتبط با حقوق بشر بر چین اعمال کنند.