به گزارش افکارنیوز،

این هفت نفر در ارتباط با حمله به یک کافه و قتل بیست و دو نفر در سال ۲۰۱۶ محاکمه شدند. این کافه بیشتر مورد استفاده شهروندان کشورهای غربی بود و هجده تن از قربانیان آن خارجی بودند.

اخبار بین‌الملل- قاضی دادگاه هنگام صدور رای در امروز چهارشنبه گفت که مهاجمان درصدد تبلیغ قدرت و نفوذ جهانی گروه داعش و تلاش برای برپایی حکومت دینی مد نظر خود در بنگلادش بودند. پیشتر، هیئت منصفه دادگاه این افراد را در ارتباط با اتهام وارده مجرم شناخته بود.

قاضی مجیب الرحمان گفت که متهمان در نظر داشتند تا با مختل کردن امنیت عمومی و ایجاد هرج و مرج، زمینه را برای تشکیل یک حکومت در بنگلادش فراهم آورند. مجازات اعدام همچنان در قوانین کیفری بنگلادش باقی است اما اعدام در ملاء عام صورت نمی‌گیرد و این محکومان در زندان به دار آویخته خواهند شد.

به گزارش بی.بی.سی این پرونده متهم دیگری هم داشت اما دادگاه او را از اتهامات وارده تبرئه کرد.

هنگام صدور رای، تعداد زیادی تماشاچی در دادگاه حضور داشت.

حمله به کافه

متهمان این پرونده به اتهام برنامه‌ریزی و تدارک حمله به کافه هالی آرتیزان در داکا، پایتخت، و عضویت در یک سازمان تروریستی محاکمه شده بودند.

شب اول ژوئیه سال ٢٠١٦، پنج فرد مسلح به این کافه حمله کردند و شماری از مشتریان را به مدت دوازده ساعت به گروگان گرفتند و سرانجام بیست و دو نفر را کشتند.

از جمله کشته شدگان ٩ نفر ایتالیایی، ٧ نفر ژاپنی، یک نفر آمریکایی و یک نفر هندی بودند. اشغال این کافه سرانجام با حمله کماندوهای ارتش پایان یافت که در جریان آن، هر پنج فرد مهاجم از پای درآمدند.

مهاجمان و محکومان این پرونده از اعضای سازمان "جماعت المجاهدین" بنگلادش بودند که هدف آنان استقرار حکومت و اجرای قوانین دینی در این کشور بوده است. این سازمان از گروه داعش حمایت می‌کرد و به گفته مقامات امنیتی بنگلادش، با آن ارتباط داشت.