به گزارش افکارنیوز،

یک مقام ارشد چینی در نشستی که برای بررسی مسائل منطقه غرب آسیا به میزبانی پکن برگزار شد، از مواضع آمریکایی‌ها در قبال این منطقه به شدت انتقاد کرده و به آنها تاخته است.

اخبار بین‌الملل - بنا بر نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، دستیار وزیر خارجه چین در نشست «انجمن امنیت خاورمیانه» در پکن گفت: «ایالات متحده که نفوذ زیادی در خاورمیانه دارد (اما) سیاست خودخواهانه و یک سویه‌ای را دنبال می‌کند؛ سیاستی که به ضرر طرف‌های ضعیف و به نفع طرف‌های قوی است و این موضوع، همچنان عامل اصلی وضعیت امنیتی سختی است که منطقه با آن روبرو است».

«چن شیائو دونگ»  درباره بحران‌های مختلف جاری در منطقه غرب آسیا هم اظهارنظر کرد و گفت که عوامل مختلف بسیاری از قبیل تفاوت‌های قومی، مذهبی و ژئوپلیتیکی در این بحران‌ها نقش داشته‌اند.

وی افزود: «وضعیت امروز خاورمیانه، با وضعیت صلح آمیز بودن فاصله بسیاری دارد. تنش‌ها در نقاط حساس در حال افزایش است و بی ثباتی و بحران همچنان دارد به تعدادی از کشورهای این منطقه آسیب وارد می‌کند».

از نظر این مقام وزارت خارجه چین، تا زمانی که منازعات در منطقه غرب آسیا باقی است، دستیابی به صلح جهانی توهمی بیش نخواهد بود.

نشست دو روزه «انجمن امنیت خاورمیانه » با حضور ۲۰۰ میهمان از حداقل ۳۰ کشور و سازمان بین‌المللی از امروز در پکن آغاز شده است و نمایندگانی از ایران، چین، روسیه، آمریکا، ترکیه و اتحادیه اروپا در این اجلاس حضور یافته‌اند.