جرمی کوربین، رئیس حزب کارگر انگلیس و مهمترین رقیب حزب محافظه‌کار در انتخابات، در یک کنفرانس خبری که امروز برای انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور برگزار شده بود پرونده ۴۵۱ صفحه‌ای سانسورنشده‌ای را رو کرد که به گفته او نشان می‌دهد در مذکرات تجاری که میان واشنگتن و مقامات دولت بوریس جانسون برگزار شده معامله ارائه خدمات درمانی انگلیس نیز مورد بحث بوده است.

اخبار بین الملل- کوربین که پرونده قطوری مربوط به ماه‌ها مذاکره تجاری میان لندن و واشنگتن را در دست داشت گفت: «جانسون تلاش کرد آن را بپوشاند ... اما امروز این پرونده در معرض دید همگان است.» سپس یک نسخه دیگر از پرونده که سانسور نشده بود را بلند کرد و گفت: «این اسناد تایید می‌کند که آمریکا می‌خواهد بحث خدمات درمانی انگلیس در مذاکرات تجاری مطرح شود ... این اسناد بدون سانسور در تضاد کامل با انکار‌های بوریس جانسون است.»

او در پاسخ به این سوال که آیا شواهدی مبنی بر اینکه وزرای جانسون پیشنهاد آمریکا درباره مورد معامله قرار گرفتن خدمات درمانی انگلیس را پذیرفته‌اند دارد یا خیر، گفت: «آن‌ها مذاکرات را تحریم کرده و از آن آگاه بوده اند.» رئیس حزب کارگر با اشاره به نخستین مناظره انتخاباتی که با جانسون داشت گفت: «وقتی گزارش مذاکرات میان انگلیس و آمریکا که محرمانه انجام شده بود را در دست گرفتم، گزارشی که نشان می‌داد خدمات درمانی به روی شرکت‌های آمریکایی باید باز شود، بوریس جانسون عصبانی شد و گفت این یک دروغ ساختگی است.»

به نوشته میرر، در این سند به نقل از توماس فین، نماینده تجاری آمریکا، آمده است که مقامات بر این اساس کار کرده‌اند که «بر تمامی بازار انگلیس» دسترسی داشته باشند. به گفته فین «فرض آن است که همه چیز گنجانده شده باشد مگر آنکه چیزی صریحا مستثنی گردد.» سند دوم که از دیدار دیگری است به نقل از نماینده مذاکره کننده اصلی انگلیس می‌گوید «تاثیر برخی از موارد انحصاری مطرح شده در دسترسی خدمات درمانی انگلیس به دارو‌های عمومی (برای مثال ارزان قیمت) موضوع اصلی و مورد توجه در ادامه خواهد بود.»

میرر نوشت این موضوع نگرانی احزاب رقیب حزب محافظه‌کار را برانگیخته که در معامله با آمریکا و در صورت تغییر و یا حذف کنترل قیمت‌ها، بهای دارو افزایش یابد.

میرر در ادامه نوشت: پس از یک جلسه با آمریکایی‌ها در ژوئیه ۲۰۱۹، مقامات انگلیس تایید کردند که واشنگتن برای برگزیت بدون توافق فشار می‌آورد تا به معامله تجاری بیشتری با انگلیس دست یابد.

این اقدام کوربین چند هفته پس از آن صورت می‌گیرد که بوریس جانسون ادعا کرد اینکه خدمات درمانی این کشور در میان معاملات تجاری پس از برگزیت باشد «کاملا ساختگی» و «واقعا دروغ» است و «هیچ شرایطی» که در آن خدمات درمانی مورد معامله قرار بگیرد وجود نخواهد داشت.

حزب محافظه‌کار نیز امروز کوربین را متهم کرد که درباره جانسون دروغ می‌گوید و اعلام کرد: «کاملا مطمئنیم که هیچ گونه فروش خدمات درمانی در کار نخواهد بود، هیچ گونه خصوصی سازی نیز همین‌طور.»

قرار است در ۱۲ سپتامبر انتخابات زودهنگام پارلمانی در انگلیس برگزار شود. در ۱۷ اکتبر، لندن و اتحادیه اروپا پس از مذاکرات طولانی سرانجام به توافق جدید بر سر برگزیت رسیدند، اما این توافق با مقاومت شدیدی از سوی پارلمان مواجه شد و پس از سه دور رای‌گیری ناموفق، بوریس جانسون تصمیم به انحلال پارلمان و برگزاری زودهنگام انتخابات گرفت. اتحادیه اروپا تاریخ اجرایی کردن برگزیت را تا ۳۱ ژانویه تمدید کرده است.