به گزارش افکارنیوز،

روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو امروز در تحلیلی نوشت:  ترکیه چالش جدیدی برای متحدین غربی خود به وجود آورده است. در ستاد مرکزی ناتو اعلام کردند که آنکارا از طرح حمایت از لهستان و کشورهای منطقه بالیتک در برابر «تهدیدات از جانب روسیه» حمایت نخواهد کرد، تا زمانی که مقامات بروکسل اقدامات ترکیه علیه کردها در شمال سوریه را مورد تایید قرار نداده‌اند.

اخبار بین‌الملل-این اقدام همزمان با اعلام آنکارا درباره آمادگی برای از سرگیری عملیات نظامی در خاک سوریه شده است، جایی که نظامیان ترکیه به تازگی مورد حملاتی از سوی شبه نظامیان کرد قرار گرفته‌اند.

چند مقام بلندپایه در ستاد مرکزی ناتو در بروکسل به خبرگزاری رویترز اعلام کردند که رهبران ترکیه نمایندگان خود در این سازمان را موظف کرده اند که طرح مربوط به ارائه کمک‌های لازم به لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی برای مقابله با تهدیدات از جانب روسیه را امضاء نکنند.

به گفته منابع رویترز، دیپلمات‌های ترکیه ای به طور دقیق روشن کردهاند آنکارا تنها در صورتی با سایر اعضای ناتو در این باره همکاری خواهد کرد اگر مقامات بروکسل رسما حزب کارگر کردستان که در مناطق مرزی سوریه فعالیت دارند را به عنوان سازمان تروریستی به رسمیت بشناسند.

این درز اطلاعات در شرایطی است که اخباری درباره حملات جدید گسترده در مناطق مرزی سوریه از سوی حزب کارگر کردستان و واحدهای نیروهای دفاع از خود ملی» سازماندهی شده بود که آنکارا آنها را از قبل متهم کرده بود.

روز سه شنبه خبرگزاری آناتولی به نقل از وزارت دفاع ترکیه جزئیات مربوط به انفجار یک اتومبیل گذاری شده در یک منطقه مسکونی در شمال سوریه را فاش کرد که در نتیجه آن 17 نفر کشته و بیش از 20 نفر زخمی شدند.

شنبه گذشته نیز مشابه حمله تروریستی مشابهی در منطقه تحت کنترل نظامیان ترکیه در مناطق مرزی سوریه رخ داد که دهها قربانی از جمله مردم غیرنظامی در پی داشت.

در رابطه با حوادث اخیر، شورای امنیت ملی ترکیه بیانیه رسمی در این باره که اهداف عملیات "چشمه صلح" حاصل نشده و این عملیات ادامه خواهد یافت، منتشر کرد. البته واقعیت این است که آنکارا فعلاً از آغاز مجدد عملیات نظامی در خاک سوریه خودداری کرده است.

پیش از این نیز سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مقامات مسکو اطلاعاتی در دست ندارند که ترکیه قصد داشته باشد تفاهمنامه سوچی درباره اقدامات مشترک برای حل و فصل اوضاع در شمال شرق سوریه را نقض کرده و اقدامات نظامی خود را از سر بگیرد.

به رغم درخواست‌های کنونی و قبلی آنکارا از متحدان غربی خود برای حمایت از اقدامات علیه کردها در سوریه، بروکسل مواضع خود در این باره را تغییر نداده است.

طی سالهای اخیر کردهای سوری، اصلی ترین متحد ائتلاف غربی‌ها در سوریه بودهاند. با توجه به این مسئله ناتو از عملیات نظامی ترکیه که در اوایل ماه اکتبر آغاز شد و همچنین توافقات به دست آمده "ولادیمیر پوتین" و "رجب طیب اردوغان"، روسای جمهوری روسیه و ترکیه در تاریخ 22 اکتبر (30 مهرماه) در سوچی حمایت نکرده است. ضمن اینکه پیش از این توافقاتی درباره حل و فصل اوضاع در شمال شرق سوریه بین روسای جمهوری ترکیه و آمریکا امضا شده بود.

مخالفت ترکیه دردسر بزرگی را برای ناتو بوجود خواهد آورد

در چنین شرایطی اولتیماتوم ترکیه به متحدان خویش چالش جدیدی برای وحدت ناتو در آستانه نشست سران این سازمان در هفتادمین سالگرد تاسیس آن خواهد بود. نشست سران ناتو هفته آینده در لندن برگزار خواهد شد.

پیش از این مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا از متحدان خود در ناتو خواست تا با آنکارا زبان مشترک پیدا کنند تا ترکیه به جمع آنها بازگردد.

"روسلان پوخوف" مدیر مرکز تجزیه و تحلیل راهبردی و فناوری روسیه در گفت‌وگو با این روزنامه توضیح داد با توجه به اینکه پیمان آتلانتیک شمالی برای یافتن توافق با ترکیه به رضایت تمامی 29 عضو این سازمان نیاز دارد، اعتراضات از جانب ترکیه ممکن است در اجرای راهکار بازدارندگی روسیه در شرق اروپا خلل ایجاد کند. در تاریخ موجودیت ناتو پیش از این نیز اتفاق افتاده زمانی که «نه» یک کشور به دردسر بزرگی برای سایر اعضای آن تبدیل شده است. هرچند طبق معمول آنها در نهایت به تصمیم گیری دست می‌یابند، ولی چنین وضعیتی به نفع مقامات بروکسل نخواهد بود.