سوریه تاکید کرد که مبارزه با تروریسم باید از طریق تصویب قوانینی ویژه و همچنین ایجاد روابط میان کشورها مبتنی بر دوستی و احترام متقابل آغاز شود و ریشه کنی تروریسم نیاز به پرداختن به ایدئولوژی‌های تغذیه کننده آن یعنی اندیشه‌های وهابی و اخوان المسلمین دارد که اساس تروریسم محسوب می‌شود.

اخبار بین‌الملل-این سخنان را نماینده سوریه در نشست مجمع پارلمانی مدیترانه  که با موضوع مبارزه با تروریسم و طی هماهنگی کمیته پارلمانی ویژه مبارزه با تروریسم این مجمع در مقر پارلمان ایتالیا برگزار شد، بیان کرد.

هیأتی از پارلمان سوریه به راست «رامی صالح»  دبیر پارلمان و دو عضو دیگر آن در این نشست حضور داشتند.

به گزارش وبگاه خبری روزنامه الوطن سوریه، صالح در نطق سوریه در برابر این مجمع  با بیان اینکه تروریسم نه فقط سوریه بلکه همه دنیا را هدف گرفته است، تاکید کرد: تروریسم چالش و خطری بزرگ است و مبارزه با تروریسم از طریق تدوین قوانین روشن و برقراری روابط بین کشورها بر پایه صداقت و احترام متقابل آغاز می‌شود.

وی افزود: مبارزه با ریشه‌های تروریسم همچنین نیازمند  پرداختن به ایدئولوژی تغذیه کننده آن ، ایدئولوژی وهابی و اخوان المسلمین است که پایه و اساس تروریسم است.

نماینده سوریه خواستار ایجاد یک حرکت فرهنگی جمعی در دنیا شد که از مدارس گرفته تا دانشگاه‌ها ، احزاب و پارلمان‌ها آغاز می‌شود تا این تروریسم را روشن و از اسلام ، دین محبت و صلح جدا کند.

صالح با اشاره به اینکه سوریه تلاش‌های زیادی در جهت روشن شدن ماهیت تروریسم و عدم اختلاف میان ادیان انجام داده تاکید کرد: آنچه همه سوری‌ها را به هم می‌رساند ، محبت و دوستی است که در دفاع از جامعه سوریه و محافظت از آن در برابر تروریسم نقش داشته است.

صالح  ادامه داد: در شرایطی که کشورهایی هستند که روابط دیپلماتیک با سوریه ندارند و کشورهایی هم تحریم‌های یکجانبه اقتصادی و سیاسی علیه ملت سوریه اعمال کرده‌اند و کودکان را از غذا و دارو منع می‌کنند، باید پرسید ساز و کار همکاری در مبارزه با تروریسم چگونه است و این در حالی است که سوریه از 9 سال پیش به نیابت از همه دنیا باتروریسم مبارزه می‌کند و همه کودکان دنیا را از این تروریسم فرامرزی حفظ کرده است.

رئیس هیأت سوری با تاکید بر جدی بودن کشورش برای بازگشت همه شهروندانی که گروه‌های تروریست مسلح آنها را وادار به مهاجرت در داخل یا خارج سوریه کردند ، گفت: احکام عفوی که «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه صادر کرده و آشتی ملی مورد  تصویب رهبری سوریه ضامن بازگشت ایمن شهروندان سوری به آغوش کشورشان است.