به گزارش افکارنیوز،

«کری لام» فرماندار منطقه خودمختار «هنگ کنگ» امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که قانون جدید آمریکا در حمایت از معترضان این منطقه به اطمینان تجاری ( BCI) در این قطب مالی آسیب می‌زند.

اخبار بین‌الملل- بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، لام در جمع خبرنگاران تصریح کرد که اقدام ترامپ در به امضا درآوردن «قانون حقوق بشر و دموکراسی هنگ کنگ»، «کاملاً غیرضروری» بود زیرا این منطقه سابقاً مستعمره بریتانیا با اولین رکود اقتصادی در یک دهه اخیر، در جدال است.

اوایل آذرماه، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا به‌رغم مخالفت جدی پکن، قانون مصوب کنگره این کشور در حمایت از اعتراضات هنگ‌کنگ را تایید کرد.

بنا به گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، فرماندار هنگ کنگ در اولین اظهارنظر خود درباره این قانون تصریح کرد: «این (قانون)، جو ناپایدار و نامشخصی به وجود آورده است».

لام تأکید کرد: «تأثیر (قانون آمریکا) در حال حاضر بر اطمینان تجاری است...زیرا شرکت‌ها از اقداماتی که ممکن است دولت آمریکا در آینده بعد از بازبینی این مصوبه انجام دهد، نگرانی دارند».

روز گذشته، چین در اقدامی تلافی‌جویانه، کشتی‌ها و هواپیماهای نظامی آمریکا را از رفتن به هنگ کنگ منع کرد و لام در این خصوص گفت که هنگ کنگ نیز با «اقداماتی متقابل»، الگوی پکن را در قبال آمریکا در پیش خواهد گرفت.

واشنگتن که بارها از سوی چین به مداخله در امور داخلی هنگ کنگ متهم شده است، در صدد است تا از طریق قانون  «لایحه دموکراسی و حقوق بشر هنگ‌کنگ»  افرادی را در هنگ کنگ به بهانه «نقض حقوق بشر» در لیست تحریم‌های خود قرار دهد.

هنگ کنگ از شش ماه پیش درگیر بحرانی است که با اعتراض به قانون استرداد مجرمین به خاک اصلی چین آغاز شد. بر اساس آن هنگ‌کنگ می‌توانست برخی مجرمین را برای ادامه محاکمه یا اجرای مجازات، به سرزمین اصلی چین بفرستد. هرچند آن قانون اکنون به طور کلی کنار گذاشته شده، اما اعتراضات در این منطقه ادامه دارد و در هفته‌های اخیر رنگ آشوب و خرابکاری به خود گرفته است. برخی از معترضین نیز در تلاشند که هنگ‌کنگ را به‌طور کلی از چین جدا کنند، چیزی که وزیر خارجه چین در مورد آن هشدار داده است.