سرویس بین الملل افکار نیوز - محاصره ساختمانی که آپارتمان تیرانداز تولوز فرانسه در آن واقع است در حالی وارد دومین روز خود شد که شب گذشته صدای سه انفجار از این خانه شنیده شد. محمد مراح مظنون به قتل هفت نفر از جمله سه دانشآموز یهودی است.

به گزارش سرویس بین الملل افکار نیوز به نقل از یورونیوز، در آخرین ساعات شامگاه چهارشنبه(۲۱ مارس / ۲ فروردین) صدای سه انفجار از خانه تحت محاصره پلیس در شهر تولوز شنیده شد. گفته می‌شود مظنون که محمد مراح، جوان ۲۳ ساله و الجزایری‌تبار است تا دندان مسلح است. پلیس پس از آن‌که در مذاکره با وی موفق نشد او را وادار به تسلیم کند، حمله به خانه را شروع کرد. این چیزی بود که معاون شهردار تولوز پس از شنیده شدن اولین انفجار به رسانه‌ها اعلام کرد.

آپارتمان فرد مظنون در شمال تولوز و در چند کیلومتری مدرسه‌ی یهودیان قرار دارد که آخرین قتل‌ها در برابر آن روی داد. روز دوشنبه ۱۹ مارس، در نزدیکی این مدرسه یهودیان در شهر تولوز سه دانش‌آموز و یک معلم فرانسه کشته شدند. دادستان محلی در شرح این جنایت گفته بود که مهاجم به هر جنبده‌ای که دیده، چه بالغ و چه کودک، تیراندازی کرده و چند نفر از دانش‌آموزان را نیز تا مدرسه دنبال کرده است.

پنج‌شنبه هفته گذشته نیز در ۵۰ کیلومتری شهر تولوز به دو سرباز چترباز هنگامی که مشغول برداشت پول از دستگاه خودپرداز یک بانک بودند شلیک شد که هر دو جان سپردند. چهار روز پیش از آن نیز سرباز دیگری در حمله‌ای جداگانه در شهر تولوز کشته شده بود.

سخنگوی وزیر کشور فرانسه درباره انفجارهای شنیده شده در خانه محاصره شده گفت: «انفجارها اقدامی در جهت ارعاب تیرانداز است که به نظر می‌رسد نظر خود را تغییر داده و نمی‌خواهد تسلیم شود.»

پلیس در پی تیراندازی مراح به دو پلیسی که صبح روز چهارشنبه قصد ورود به آپارتمان‌اش را داشتند، خانه را محاصره کرد. گفته می‌شود او به شدت مسلح است. بر اساس آن‌چه مشخص شده وی یک کلاشنیکف با سرعت بالا، یوزی ۹ میلی متری و چندین سلاح کمری و احتمالاَ نارنجک در اختیار دارد.

بلوک پنج طبقه‌ای که آپارتمان مراح در آن قرار دارد از سکنه خالی شده است. پلیس ساختمان‌های مجاور را نیز خالی کرده است. پلیس همچنین به قصد شناسایی همدستان مراح در حال دستگیری بستگان وی است.


می‌خواستم فرانسه را به زانو بیاورم

ژیرار لانگه، وزیر دفاع فرانسه، روز چهارشنبه به یکی از شبکه‌های تلویزیونی این کشور گفت: «این وضعیت به علت خستگی جسمی و ذهنی نمی‌تواند به چند روز بکشد. در تمام موقعیت‌هایی که یک فرد مسلح دیوانه مثل این فرد در آن قرار گرفته، دیده شده که آن فرد در یک نقطه متوقف می‌شود.»

او تاکید کرد: «ما در پی آن هستیم که این فرد را زنده دستگیر کنیم تا محاکمه‌اش کنیم و از انگیزه‌ها و همدستان‌اش، در صورت وجود، مطلع شویم.» بر همین اساس پلیس در پی آن است که به محاصره تا خسته شدن مراح ادامه دهد. پلیس مادر وی را نیز برای قانع کردن فرزندش به تسلیم به آپارتمان او برد ولی نتیجه‌ای نداشت.

مراح در هنگام صحبت‌های اولیه با پلیس گفت که توسط القاعده در منطقه‌ای مرزی در پاکستان آموزش دیده است. او به قتل‌های تولوز، قتل سه سرباز فرانسوی در هفته گذشته و سه دانش‌آموز و یک معلم در روز دوشنبه هفته جاری، اقرار کرده است. او گفت که دانش‌آموزان یهودی را به انتقام خون کودکان فلسطینی کشته است.

مراح همچنین تاکید کرد که صبح چهارشنبه قصد داشته از آپارتمان خود خارج شود و هر سربازی را که می‌بیند بکشد. وی هیچ نشانه‌ای از پشیمانی از قتل‌های انجام داده در صحبت‌های خود نشان نداده است. او گفت که قصد داشته «فرانسه را به زانو درآورد.»

به گزارش افکار نیوز، با گذشت بیش از ۲۴ ساعت از وقوع حمله تروریستی به مدرسه یهودیان در شهر " تولوز " فرانسه، همچنان صدها تن از نیروهای پلیس این کشور یک ساختمان ۵ طبقه که محل اختفای مظنون به این حملات است را زیر نظر دارند.
بر اساس این گزارش، پس از تیراندازی و وقوع ۳ انفجار در اواخر شب گذشته پلیس می‌کوشد تا با قطع آب و برق این مظنون را که به نظر می‌رسد کاملا مسلح است، وادار به تسلیم کند.

این در حالی است که این شخص اعلام کرده بود که بعد از ظهر روز گذشته خود را تسلیم خواهد کرد. " کلود گئان " وزیر کشور فرانسه نیز اعلام کرد تلاش پلیس بر این است که این فرد را زنده دستگیر کند.

منابع آگاه از عملیات پلیس فرانسه برای دستگیری این مظنون نیز اعلام کردند فرد مورد نظر که یک جوان ۲۳ یا ۲۴ ساله است، که پیش از این در قندهار افغانستان بازداشت شده بود. پلیس فرانسه برادر این فرد را دستگیر کرده است. اما تاکنون ارتباط جدیدی با وی برقرار نشده است.

گزارشهای روز گذشته حاکی از آن بود که برای اولین بار و به منظور جلوگیری از حملات فرد مهاجم، سطح امنیتی کشور فرانسه به بالاترین سطح خود، یعنی طبق رده بندی پلیس به رنگ قرمز رسید.