به گزارش افکارنیوز،

«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق روز سه شنبه تاکید کرد که باید جلوی همه تلاش‌ها برای تضعیف اعتماد شهروندان به نیروهای امنیتی در شرایط کنونی عراق گرفته شود.

اخبار بین‌الملل- الحلبوسی در بیانیه‌ای به مناسبت سالروز اعلام پیروزی عراق بر تروریسم داعش(دهم دسامبر 2017) گفت: ما روز پیروزی را به مردم عراق تبریک می‌گوییم ، زیرا مردم و مبارزان با هم جنگیدند و آنها به نمایندگی از همه دنیا علیه سیستم افراط گرایی و تروریسم داعش جنگی سرسختانه انجام دادند.

 وی افزود: نیروهای قهرمان ما در این جنگ از همه طبقات مختلف با فداکاری، شجاعت و قدرت درسی تاریخی دادند و توانستند نبردی سخت را مدیریت کنند که  که بزر‌گ‌ترین ارتش‌های جهان هم از آن عاجز بودند بخصوص که در سایه چالشی بزرگ بود، زیرا نیروهای ما با دشمنی می‌جنگیدند که غیرنظامیان بی گناه از میان مردم ما را هدف می‌گرفت.

رئیس پارلمان عراق تاکید کرد: در نهایت موفقیت همپیمان نیروهای قهرمان ما بود، زیرا مردم هم با آنها در میدان نبرد، مبارزه کردند و از آنها پشتیبانی کردند و رسانه‌ها و مطبوعات هم با کلام خود و بالا بردن روحیه مبارزان ما در کنار آنها ایستادند تا این پیروزی بزرگ تاریخی حاصل شد که اگر خون‌ها و جانفشانی‌های آنها نبود هم اینک از نعمت امنیت برخوردار نبودیم.

رئیس پارلمان عراق بر ضرورت حفظ دستاورد پیروزی بر داعش از طریق ادامه همکاری میان شهروندان و نیروهای امنیتی تاکید کرد و گفت: باید  جلوی همه تلاش‌ها برای تضعیف و متزلزل کردن اعتماد ملت به نیروهای امنیتی در این شرایط گرفته شود.
الحلبوسی بر اهمیت بازگشت همه آوارگان نینوا و روستاهای آن و همچنین آوارگان کرکوک، دیالی، صلاح الدین، جرف الصصخر و مناطق غرب الانبار به شهرهایشان تاکید کرد و گفت: باید همه موانع بر سر راه بازگشت مردم به خانه‌های خود و بسته شدن پرونده آوارگان برداشته شود، زیرا با بازگشت آوارگان و مشخص شدن سرنوشت مفقودین و پرداخت غرامت به خانواده‌های آنها و همچنین به خانواده‌های شهدا و مجروحین جنگ با تروریسم، پیروزی کامل می‌شود.

دولت پیشبرد امور عراق امروز دهم دسامبر را به مناسبت گرامیداشت سالروز پیروزی بر داعش و آزادسازی شهر موصل مرکز استان نینوا که این گروهک تروریستی آنجا را پایتخت خلافت خودخوانده خود در عراق خوانده بود، تعطیل رسمی اعلام کرد.

بغداد در دهم دسامبر ۲۰۱۷ پیروزی خود را بر داعش و آزادسازی کامل یک سوم از خاک این کشور (شمال و غرب عراق) که در تابستان ۲۰۱۴ توسط این گروهک تروریستی اشغال شده بود اعلام کرد .

اما هسته‌های خفته داعش هنوز در اقصی نقاط این کشورباقی مانده‌اند و به شیوه قبلی فعالیت خود در حملات چریکی که پیش از سال ۲۰۱۴ به کار می گرفت، بازگشته‌اند.

طی روزهای گذشته همزمان با فروکش کردن موج اعتراضات در چند استان عراق بخصوص پایتخت، سلسله اتفاقاتی مشکوک سبب شعله‌ور شدن خشم مردم شده است. ترور چند لیدر اعتراضات، تیراندازی به جمع معترضان در بغداد و حمله غافلگیرانه با ضربات چاقو به معترضان از جمله این اتفاقات است.

در همه این حوادث، رسانه‌های ضدعراقی، گروه الحشد الشعبی را متهم کرده‌اند. از پنجشنبه ۱۴ آذر ماه، برخی رسانه‌هایی مثل شبکه آمریکایی الحره، شبکه سعودی العربیه و شبکه انگلیسی بی.بی.سی عربی، گزارش کردند که بعد از حضور عناصر الحشد الشعبی در خیابان‌های بغداد، شماری از معترضان از پشت با سلاح سرد (چاقو) هدف حمله قرار گرفته‌اند.