به گزارش افکارنیوز،

نتیجه تحقیقات بنیاد سنجش افکارعمومی سراسری روسیه به روی عقاید شهروندان روس درباره پناهندگان سایر کشورها و سیاست‌های مربوط به آنها که در اواسط ماه دسامبر گذشته (سال 2019) به سفارش سازمان "ماموریت بشردوستانه روسیه" انجام شده را مورد بررسی قرار داده است.

اخبار بین‌الملل- این تحقیقات مشخص کرده که اکثریت مردم روسیه با پناهندگان احساس همدردی می‌کنند و معتقدند که روسیه باید به این افراد پناهندگی دائمی (نظر 11 درصد) یا پناهندگی موقت (48 درصد) داده و تا جای ممکن همه نیازهای ضروری آنها را تأمین کند. 23 درصد از سئوال شوندگان بر این عقیده هستند که کشورشان باید به پناهندگان سایر کشورها کمک کند، بدون آنکه آنها به داخل کشور راه بدهد. گزینه "بستن مرزها و عدم پذیرش پناهندگان" هم توسط 12 درصد از پاسخ دهندگان انتخاب شده است.

این نظرسنجی نشان داده است که اکثر روس‌ها (71 درصد آنها) بر این باورند که دسترسی پناهندگان به آموزش ، کمک‌های پزشکی و سایر خدمات اجتماعی را به طور هم زمان با ساکنین محلی باید تضمین شود. همچنین، سه چهارم مردم روسیه (75 درصد) موافق هستند که پناهندگان باید از حقوق برابر با دیگران برخوردار باشند و هرگونه تخلف از سوی آنها نیز باید متوقف شود. اکثریت قریب به اتفاق (91 یعنی درصد) شهروندان روس دارای سن 18 الی 24 ساله چنین عقیده‌ای دارند. 

این مطالعه همزمان با این روایداد صورت گرفت که نشست مجمع جهانی پناهنجویان، از تاریخ 17 تا 18 دسامبر (اوایل دی ماه) در ژنو- سوئیس برگزارمی شد. هدف از این نشست بررسی روند تحقق پیمان جهانی پناهندگان است که در ماه دسامبر سال 2018 توسط مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تصویب شده است. روسیه ، هرچند با چند شرط ، از این سند حمایت کرد.

براساس اعلام دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، در حال حاضر بیش از 70 میلیون آواره در جهان وجود دارد که حدود 25 میلیون نفر از آنها پناهجویانی هستند که به دلیل جنگ و درگیری‌های مسلحانه مجبور به ترک کشورهای خود شده‌اند. در میان آنها، بیشترین پناهجویان متعلق به کشورهای سوریه (6.7 میلیون)، افغانستان (2.7 میلیون) و سودان جنوبی (2.3 میلیون) هستند. اکثریت این پناهجویان توسط کشورهای ترکیه (3.7 میلیون)، پاکستان (1.4 میلیون)، اوگاندا (1.2 میلیون)، سودان (1.1 میلیون) و آلمان (1.1 میلیون نفر) پذیرفته شده‌اند.

روسیه از نظر تعداد مهاجران خارجی، از جمله مهاجرین کار و همچنین پناهجویان اوکراینی که بعد از مناقشه نظامی در دونباس، مجبور به ترک آنجا شده‌اند، یکی از کشورهای پیشرو در اروپا است، اما اخذ وضعیت پناهندگی در فدراسیون روسیه بسیار دشوار است.