به گزارش افکارنیوز،

بر اساس داده‌های بانک توسعه آسیا، کاهش قیمت نفت در سال‌های اخیر تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد کشورهای آسیای مرکزی داشته است.

اخبار بین‌الملل- پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصاد در منطقه آسیای مرکزی در سال 2020 تا 4.2% کاهش یابد، چرا که کاهش سرعت رشد اقتصاد در قزاقستان و ترکمنستان نمی‌تواند با رشد بیشتر در دیگر کشورها جبران شود.

خطرات اصلی در آسیای مرکزی همانند سابق با درگیری تجاری بین چین و آمریکا در ارتباط است. مذاکرات و اختلافات طولانی مدت بین این دو کشور سرمایه‌گذاری‌ها و رشد را در منطقه محدود می‌سازد.

در سال‌های اخیر، رشد متوسط اقتصاد در منطقه قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی در نتیجه تسریع رشد اقتصاد در تاجیکستان و ازبکستان؛ از 4.2% تا 4.4% افزایش یافته است. در این سال‌ها، رشد اقتصاد در قزاقستان بدون تغییر بوده و در قرقیزستان و ترکمنستان هم کاهش یافته است.

پیش‌بینی می‌شود که سرعت رشد اقتصاد در نتیجه کاهش قیمت نفت در قزاقستان تا 4.2% در سال 2020 کاهش یابد.

بیشترین رشد در تاجیکستان به لطف حفظ سرمایه‌گذاری‌های دولتی هنگفت و افزایش وجوه ارسالی مهاجران کاری و کم‌ترین رشد در قزاقستان به دلیل کاهش قیمت نفت و محدودیت تولید آن پیش‌بینی می‌شود.

قزاقستان

انتظار می‌رود که در سال‌های آتی، سرمایه‌گذاری‌های دولتی در کنار نفت، به منبع اصلی رشد اقتصاد قزاقستان تبدیل شود.

طبق پیش‌بینی‌ها، تولید نفت قزاقستان ممکن است در سال 2020 احیا شود که به رشد تدریجی صادرات خالص به میزان 2% منجر خواهد شد.

با تکمیل چندین پروژه زیرساختی، واردات هم کاهش خواهد یافت.

قرقیزستان

طبق پیش‌بینی‌ها، رشد اقتصاد در قرقیزستان در نتیجه افزایش تولید طلا و بهبود اقتصاد و علی‌رغم کاهش رشد در قزاقستان و روسیه، به میزان 4.4% در سال 2020 احیا خواهد شد.

تاجیکستان

پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصاد در تاجیکستان با کاهش هزینه‌ها در سال 2020 افزایش یابد. تنوع بخشی به صادرات می‌تواند درآمدها و پایداری اقتصادی را افزایش دهد.

پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصاد در تاجیکستان در سال 2020 با کاهش هزینه‌ها پس از اتمام پروژه نیروگاه برق آبی راغون، تا 6.5% افزایش یابد.

در این راستا، تاجیکستان باید به اقتصاد و صادرات خود تنوع ببخشد.

ترکمنستان

ممکن است در سال 2020 تورم در ترکمنستان کمتر شود، اما در سطح دو رقمی باقی خواهد ماند.

افزایش صادرات منابع هیدروکربوری کسری حساب جاری را کاهش خواهد داد.

ازبکستان

پیش‌بینی می‌شود که صادرات کالاها در ازبکستان به میزان 12.0% در سال 2020 افزایش یابد که انتظار قیمت های بالاتر طلا، تقاضای پایدار گاز طبیعی از چین، گسترش صادرات محصولات کشاورزی به روسیه و دیگر کشورها، از جمله قزاقستان را منعکس می‌کند.

پیش‌بینی می‌شود که واردات کالاها به میزان 20.0% در سال 2020 افزایش یابد، چرا که تقاضاهای ایجاد شده توسط پروژه های زیرساختی و مدرنیزه‌سازی صنعت؛ واردات به این حوزه‌ها را تحریک می‌کنند.

وظیفه اصلی ازبکستان اصلاح زیرساخت‌های آبیاری است. تحقیقات تخصصی نشان داده است که بیش از نیمی از زمین‌های زراعی دچار خشکی ناشی از آبیاری شدید شده‌اند. برای حل و فصل این مشکل دولت با سرمایه‌گذاری 350 میلیون دلار، سیستم آبیاری را احیا کرده است.