به گزارش افکارنیوز،

«جِی اینسلی» در بیانیه خود در انتقاد از رفتار صورت گرفته با ایرانیها در مرز کانادا با آمریکا، نوشت‌: «گزارش‌ها درباره آنچه در مرز گذشته، عمیقاً نگران‌کننده است. ایرانیها را برای مدت طولانی در مرز نگاه داشته‌اند آنهم فقط به‌خاطر نژاد و زادگاهشان.»

اخبار بین‌الملل وی این رفتار مرزبانان آمریکایی را «ناپذیرفتنی» خواند و آن را با بازداشت «ژاپنی‌تبارهای» آمریکا در جنگ جهانی دوم مقایسه کرد.

فرماندار واشنگتن که عضو حزب دموکرات است در انتهای بیانیه خود چنین اتفاقاتی را پیامد مستقیم تصمیمات دونالد ترامپ برشمرد و نوشت: «در پی تصمیم توجیه‌ناپذیر او در ترک دیپلماسی، ایران برنامه هسته‌ای خود را از سر گرفت و خشونتی که آمریکایی‌ها را تهدید می‌کند افزایش یافت».

مرزبانان ایالات متحده ، در روزهای گذشته شماری از شهروندان آمریکایی را که تبار ایرانی داشتند هنگام بازگشت از کانادا به آمریکا در مرز زمینی ( واشنگتن -بریتیش کلمبیا) متوقف کرده و از آنها درباره تنش میان ایران و آمریکا پرس و جو کرده‌اند.

همچنین گذرنامه برخی از این افراد که در مجموع حدود ۶۰ نفر بودند، موقتاً از آنها گرفته شده است. شماری از این ایرانی‌تبارها شهروند و برخی دیگر از آنها مقیم ایالات متحده بودند.