به گزارش افکارنیوز،

"رالف موتسنیش"، رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان انتقاد شدیدی به سیاست های تنش زای ترامپ در خاورمیانه وارد کرده و با اشاره به ترور "سردار سلیمانی" توسط آمریکا اظهار داشت که این اقدام ترامپ روابط آلمان و آمریکا را بسیار پیچیده می کند.

اخبار بین‌الملل وی که در گفتگو با روزنامه "زوددویچه سایتونگ" سخن می گفت همچنین تصریح کرد که ما نمی توانیم از عواقب ترور یک نماینده دولتی از طریق یک دموکراسی غربی جلوگیری کنیم. مناسبات بین آلمان و ایالات متحده اکنون در معرض فشارها و تغییرات زیادی قرار خواهد گرفت. امروز باید شک کرد که آیا با دولت فعلی آمریکا بازگشتی به یک همزیستی منظم سیاسی می تواند وجود داشته باشد.

وی در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که آلمان و شرکای اروپایی آن استقلال دارند و نباید خود را به جریان یک سبک سیاسی عصبی و فوران کننده سوق دهند. انتخاب کلمات و رفتارهای آمریکا قابل قبول نیست.

این مقام دولتی آلمان همچنین توجیهات رئیس جمهور آمریکا برای ترور سردار سلیمانی را رد کرده و همچنین گفت: اگر چیزی که نخست وزیر عراق می گوید مبنی بر اینکه (سردار) سلیمانی برای تنش زدایی از روابط عربستان و ایران به بغداد آمده بود این اقدام ترامپ دوچندان غم انگیز خواهد بود.

موتسنیچ در مصاحبه دیگری ترور سردار قاسم سلیمانی را نقض قوانین بین المللی عنوان کرده بود.

در این میان روسای حزب سوسیال دموکرات آلمان هم خواستار محدودیت صادرات تسلیحات آلمان شده و هم زمان استقرار سلاح های اتمی آمریکا در آلمان را زیر سوال قرار دادند.

"نوربرت والتر بوریانس" ، رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان در این باره به یک رسانه آلمانی گفت: دولت فدرال آلمان باید صادرات تسلیحات خود را با محدودیت های بیشتری اداره کند. اینکه سلاح های آلمانی از مناطق بحرانی و در دست دیکتاتورها سر در می آورند قابل قبول نیست.

"ساسکیا اسکن" از دیگر روسای حزب سوسیال دموکرات آلمان هم گفته است که بر اساس سنت سیاست صلح و نگرش اساسی حزب سوسیال دموکرات، ما خواستار ارسال تسلیحات کمتری از طرف آلمان هستیم.

با این همه میزان مجوزهای صادر شده از طرف دولت آلمان برای صادرات تسلیحات در سال 2019 رکورد تازه‌ای را به دست آورد.

بوریانس همچنین درباره سلاح های اتمی آمریکا که در آلمان مستقر هستند هم گفت: اینکه وجود سلاح های اتمی آمریکا و به طور کلی استقرار سلاح های اتمی آمریکا در آلمان تا چه اندازه مسئله ساز است با توجه به تشدید نگران کننده اوضاع در عراق خود را نشان می دهد.

وی تاکید کرد که به دلیل تک روی های دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا، در ناتو و در همکاری های دو سوی آتلانتیک تغییراتی اساسی ایجاد شده است. اما در اینجا تنها مسئله سلاح های اتمی آمریکا در آلمان مطرح نیست. ما می خواهیم که همه سلاح های هسته‌ای از اروپا محو شود از جمله آن هایی که در قلمرو روسیه مستقر هستند.

سبزها و چپ های آلمان هم خواستار خروج سلاح های اتمی آمریکایی مستقر در پایگاه بوشل آلمان شده‌اند.