به گزارش افکارنیوز،

نیروهای امنیتی ترکیه امروز (سه‌شنبه) حداقل هفده نفر را به اتهامات امنیتی و تروریستی از جمله همکاری با سازمان «فتح‌الله گولن»، واعظ و اپوزیسیون آمریکانشین دولت ترکیه، و همچنین گروه تروریستی داعش بازداشت کردند.

اخبار بین‌الملل پلیس ترکیه به دستور دادستانی کل ترکیه، عملیاتی را برای بازداشت افراد مرتبط با سازمان گولن آغاز کرده و ده نفر را در استان قونیه بازداشت کردند.

این افراد همچنین به استفاده از نرم‌افزار «بای‌لاک» - برنامه‌ مورد استفاده عوامل گولن در شب کودتا – متهم شده‌اند. مقامات ترکیه‌ می‌گویند عوامل کودتای سال قبل پس از آنکه گروه‌های ارتباطی آنها در شبکه اجتماعی «واتس‌آپ» لو رفته بود، از نرم‌افزار بای‌لاک برای هماهنگی استفاده کردند.

آنکارا سازمان گولن را - که اعضای آن به صورت مویرگی در بیشتر نهادها و سازمان‌های دولتی ترکیه نفوذ کرده بودند - تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ می‌داند و از آمریکا خواسته که او را به ترکیه بازگرداند. در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

دولت ترکیه از زمان وقوع کودتای نافرجام تا کنون،  ضمن اعمال حالت فوق‌العاده در ترکیه (که یک سال پیش منقضی شد) بیش از ۷۰ هزار نفر را بازداشت و حدود ۱۷۰ هزار نفر را از مشاغل دولتی اخراج کرده است. این بازداشت‌ها و اخراج‌ها هنوز هم ادامه دارد.

به نوشته روزنامه «حریّت» به نقل از خبرگزاری «آناتولی»، هفت تروریست داعشی نیز امروز درپی عملیات هماهنگ پلیس و نیروهای امنیتی در استان ازمیر بازداشت شدند.

از زمان آغاز عملیات‌های ضد تروریستی ترکیه علیه داعش در سوریه، اعضای این گروه به عملیات در داخل خاک این کشور روی آورده و طبق آمار دولتی تا کنون بیش از ۳۰۰ ترکیه‌ای در حملات تروریستی داعش کشته شده‌اند.