به گزارش افکارنیوز،

پایگاه خبری موازین نیوز عراق به نقل از منابع آگاه از تصمیم رهبران ائتلاف البناء پارلمان عراق (فراکسیون اکثریت شامل الفتح و دولة القانون) برای حفظ « عادل عبدالمهدی » در منصب نخست وزیری این کشور خبر دادند.

اخبار بین الملل - منابع عراقی گفتند: «به دنبال مخالفت معترضان با جمعی از نامزدهایی که ائتلاف البناء برای نخست وزیری معرفی کرد، این ائتلاف تصمیم دارد شخص عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی را در سمت خود ابقا کند.»

به گفته این منابع رهبران ائتلاف البناء تلاش می‌کنند ضمن ابقای عبدالمهدی کابینه او را با تغییر ۱۲ وزیر اصلاح کنند، البته این تصمیم منوط به موافقت همه  فراکسیون‌های اهل تسنن و شیعی است، پس از اینکه موافقت اصولی کُردها را کسب کرده است.

«محمد کریم» یک عضو ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری روز چهارشنبه گفت:« فراکسیون‌های سیاسی که  به اخراج نیروهای آمریکا از عراق رای دادند حالا بر سر نام نخست وزیر آتی عراق در حال دستیابی به توافقند.»

کریم در گفت‌وگو با پایگاه خبری المعلومه تاکید کرد: «به دنبال تجاوزگری‌های اخیر آمریکا علیه فرماندهان و مواضع الحشد الشعبی در عراق فراکسیون‌های سیاسی این کشور ضرورت حل و فصل موضوع نخست وزیری عراق را فهمیدند و در حال هماهنگی سریع برای انتخاب نام نخست وزیر هستند.»

ائتلاف الفتح روز گذشته هم خبر داده بود که اقدامات جدیدی را برای رای اعتماد آوردن مجدد «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر مستعفی عراق آغاز کرده‌اند تا مهلت چهار ساله دولت خود را تکمیل کند.

عادل عبدالمهدی از اکتبر ۲۰۱۸ نخست وزیر عراق است. او در ۲۹ نوامبر به دنبال تشدید اعتراضات مردمی در عراق استعفا داد و رئیس دولت پیشبرد امور لبنان شد. از آن زمان رایزنی گروه‌های سیاسی برای انتخاب نام نخست وزیر جدید به نتیجه نرسیدند.