هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان همزمان با سفر آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان به مسکو، با تاکید بر نقش روسیه برای حل بحران‌های موجود در خاورمیانه و اوکراین، خواستار اقدامات دیپلماتیک با هدف کاهش تنش‌ها در لیبی نیز شد.

اخبار بین الملل - ماس در این باره گفت: برای انجام چنین کاری نیازمند حضور کشورهای بانفوذ در این منطقه، به ویژه روسیه پای میز مذاکره هستیم. ما همچنین نیازمند مذاکره با مسکو به عنوان یکی از طرف‌های توافق هسته‌ای ایران هستیم تا چگونگی حفظ این توافق و جلوگیری از تنش‌های تازه در خلیج فارس را بررسی کنیم.

وی افزود: علاوه بر این بر راه‌های پیشرفت در اجرای توافق مینسک به نفع صلح در شرق اوکراین و همچنین در سوریه تمرکز خواهیم کرد. ما در یک کلمه، نیازمند مذاکره با روسیه برای حل بحران‌هایی هستیم که در همسایگی‌مان وجود دارند.

به اعتقاد هایکو ماس، خطر تشدید تنش در خاورمیانه از بین نرفته است.

وزیر امور خارجه آلمان تنش میان ایران و آمریکا را به "شمشیر داموکلس" تشبیه کرده که بر منطقه سایه انداخته است.

ماس افزود: تلاش‌هایمان برای برگرداندن ثبات به منطقه به واسطه مقابله با داعش و پایان دادن به درگیری‌های خونین در سوریه و یمن دشوارتر شده است.

ماس امروز (یکشنبه) به اردن سفر می‌کند.

وزیر امور خارجه آلمان در مورد اهداف این سفر می‌گوید، در پی بررسی این موضوع است که چگونه با نیروهای میانه رو می‌توان دوباره در سطح منطقه اعتمادسازی کرد.