به گزارش افکارنیوز،

وزارت امور خارجه چین روز یکشنبه بیان داشت، نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در تایوان، مواضع پکن در برابر این منطقه را تغییر نخواهد داد.

اخبار بین الملل - به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مهم نیست چه تغییرات داخلی در تایوان رخ دهد، این حقیقت که فقط یک چین در جهان وجود دارد و تایوان بخشی از چین است تغییر نمی‌کند».

در این بیانیه آمده است سیاست چین برقراری سیستم «یک کشور، دو نظام» در تایوان است و از این سیاست کوتاه نمی‌آید.

روزنامه چینی «شینهوا» در واکنش به این نتیجه انتخابات نوشت، «سای اینگ ون» پیروز انتخابات با استفاده از حقه‌هایی کثیف و بزرگ‌نمایی تهدید چین و تبانی با کشورهای غربی توانست بر رقبا چیره شود.

سای دو هفته پیش در یک برنامه زنده مناطره انتخاباتی، بخش‌هایی از نامه یک معترض هنگ‌کنگی خطاب به تایوانی‌ها را خواند: «از مردم تایوان می‌خواهم حرف‌های کمونیست‌های چین را باور نکنند، حرف‌های مقامات طرفدار کمونیسم را باور نکنند و در تله اقتصادی چین نیفتند».

همچنین تایوان در آستانه انتخابات قانونی علیه «نفوذ چین» تصویب کرد که به تلاش‌ها برای متوقف کردن فعالیت‌های مالی چین در این جزیره مانند لابی یا مبارزات انتخاباتی، کمک می‌کند و حداکثر مجازات هفت سال زندان را برای این فعالیت‌ها در نظر دارد.

سای در انتخابات روز شنبه با کسب ۸.۲ میلیون رأی، پیروز قاطع انتخابات شد. این میزان رأی در تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری تایوان بی‌سابقه عنوان شد.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی مداخله‌جویانه با تبریک به سای به خاطر این پیروزی گفت:‌ «آمریکا از رئیس‌جمهور سای به‌خاطر رهبری توسعه روابط مستحکم با آمریکا تشکر کرده و تعهد او به حفظ ثبات تنگه‌ [ تایوان ] در مواجهه با فشارهای بی‌امان [چین] را تحسین کرد».