به گزارش افکارنیوز،

«یازگلی ممداف» سفیر ترکمنستان در «تاشکند»  با «الهام نعمت اف» معاون اول وزیر امور خارجه ازبکستان دیدار و مسایل گسترش همکاری های دوجانبه را بررسی کرد.

اخبار بین الملل - در این دیدار روند اجرایی توافقات به دست آمده در چهارچوب تماس های مستمر بین «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان و همچنین نتایج روابط ازبکستان و ترکمنستان در سال 2019 میلادی بررسی شد.

طرفین با رضایتمندی بر گسترش بیش از پیش همکاری های دوجانبه در زمینه های سیاسی، اقتصادی و بازرگانی، سرمایه گذاری، حمل و نقلی و مخابراتی، گردشگری، فرهنگی و انسانی و دیگر حوزه ها تاکید کردند.

طرفین در این دیدار همچنین در مورد اجرای مراسم های مشترک در سال 2020 میلادی در سطح عالی و دیگر مسائل تبادل نظر کردند.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و ترکمنستان در سال 2018 میلادی با 70 درصد افزایش نسبت به سال 2017 میلادی در سطح 302 میلیون دلار قرار گرفته است.

هم اکنون در ازبکستان 11 شرکت با سرمایه سرمایه گذاران ترکمنی از جمله 10 شرکت مشترک و یک شرکت با صد درصد سرمایه سرمایه گذاران ترکمنی در زمینه های بازرگانی و خدمات، نساجی، تولید مصالح ساختمانی و مبل فعالیت می کنند.

در ترکمنستان نیز دو شرکت با سرمایه سرمایه گذاران ازبکی در زمینه صادرات فرآورده های صنعتی به ترکمنستان فعالیت می‌کنند.  

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه، ترکمنستان استقلال ازبکستان را در تاریخ 7 ژانویه  سال 1993 میلادی به رسمیت شناخته و در همین تاریخ سال 1993 میلادی بین این دو کشور روابط سیاسی برقرار شده است.