به گزارش افکارنیوز،

سلاح ها و موشک های جدید روسی با برد متوسط، غرب را به شدت دستپاچه و عصبی کرده است. گفته می شود که با موشک های کروز SSC-8، مسکو به لحاظ نظری می تواند تمام خطوط دفاعی را بشکند. "ینز استولنبرگ"، دبیر کل ناتو می خواهد به این مسئله واکنش نشان دهد.

اخبار بین الملل - به نوشته رسانه های آلمانی، ائتلاف نظامی ناتو می خواهد در سال جاری میلادی به استقرار موشک های کروز روسی با توان جابجایی تسلیحات هسته ای در اروپا واکنش نشان دهد.

دبیر کل ناتو در این باره گفته است که وقتی صحبت از موشک های کروز SSC-8 می شود ما روی سیستم های پدافند هوایی و دفاع موشکی، سلاح های متعارف و تمدید زمان هشدارها کار خواهیم کرد. وزرای دفاع ناتو قبلا درباره چارچوب این موضوع توافق کرده بودند.

استولنبرگ که در گفتگو با خبرگزاری آلمان سخن می گفت تاکید کرد که روسیه با استقرار موشک های کروز SSC-8 پیمان منع موشک های میان برد هسته ای موسوم به "آی ان اف" را نقض کرده است. وی این سیستم تسلیحاتی را به عنوان بخشی از استراتژی روسیه روسیه برای سرمایه گذاری در قابلیت های های مدرن و جدید از جمله تسلیحات هسته ای مدرن ارزیابی کرد.

دبیر کل ناتو تاکید کرد که این ائتلاف نظامی می خواهد به صورت تدافعی و مناسب به این اقدام روسیه واکنش نشان دهد. وی در عین حال تاکید کرد که ناتو هیچ تصمیمی دراین باره ندارد که موشک های هسته ای جدید را در خاک اروپا مستقر کند. وی اعلام کرد که یک هدف دیگر این ائتلاف نظامی تقویت کنترل تسلیحات است.  به گفته استولنبرگ این مسئله بخصوص دغدغه کشورهای عضو این ائتلاف نظامی از جمله آلمان است.

دلیل تصمیم ناتو برای گسترش توانایی های بازدارندگی و دفاعی ناتو لغو پیمان منع موشک های میلن برد هسته ای از طرف آمریکا و روسیه است.

مسکو همواره نگرانی های ناتو درباره سیستم های تسلیحاتی خود را رد کرده است.

از زمان لغو توافق موشکی میان برد هسته ای نگرانی ها درباره ارتقاء تسایحات جدید افزایش پیدا کرده است.  به عنوان مثال اخیرا ایالات متحده آمریکا موشکی با برد متوسط را آزمایش کرد که با این معاهده موشکی سازگار نبود.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان با میخائیل گورباچوف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق مذاکره شد. این پیمان در سال 1998 به تصویب مجلس سنای آمریکا رسید. هدف این پیمان ممانعت از تولید و نیز نابودی موشک های هسته ای کوتاه برد و میان برد و همچنین موشک های متعارف هر دو کشور بود.

در حال حاضر با لغو این پیمان موشکی امیدها برای هماهنگی های موثر جدید در زمینه کنترل تسلیحات به ندرت وجود دارد.