به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بار دیگر سیاست‌های دولتش را برای تصاحب نفت سوریه مورد تاکید قرار داد و از متعهد شدن برای برگرداندن اختیار چاه‌های نفتی این کشور به صاحبان اصلی آن یعنی دولت دمشق امتناع کرد.

اخبار بین الملل- رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت: آن‌ها می‌گویند او نیرو‌های نظامی را در سوریه باقی گذاشت. می‌دانید من چه کار کردم؟ من نیرو‌ها را برای در اختیار گرفتن نفت در آنجا گذاشتم. نیرو‌های که آنجا دارم در حال (در اختیار گرفتن) نفت هستند. آن‌ها در حال محافظت از نفت هستند.

ترامپ طی ماه‌های اخیر بار‌ها درباره اهمیت حفاظت از نفت سوریه صحبت کرده و گفته نفت سوریه را دوست دارد و آمریکا آن را در اختیار دارد. علاقه‌ ترامپ به دستبرد به نفت دیگر کشور‌ها به زمان پیش از ریاست جمهوری او برمی گردد. او بار‌ها طی دهه گذشته با رسانه‌های آمریکا درباره اهمیت در اختیار داشتن نفت و از جمله منابع نفتی عراق صحبت کرده بود.

در اواخر اکتبر ارتش روسیه گزارش تفضیلی درباره فعالیت‌های آمریکا برای قاچاق نفت در بخش شرقی سوریه منتشر کرد. این گزارش با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای نشان داد که سیا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، پنتاگون، وزارت دفاع این کشور و پیمانکاران خصوصی ارتش آمریکا در همکاری با شبه نظامیان کرد و شرکت‌های نفتی در کنترل این کشور در حال خارج کردن نفت سوریه به ارزش ۳۰ میلیون دلار هستند.

در ماه اکتبر به دنبال تهاجم نظامی ترکیه به مرز‌های سوریه، آمریکا به منظور تصاحب نفت منطقه شرقی سوریه، نیرو‌های نظامی خود را به استان دیرالزور منتقل کرد.