به گزارش افکارنیوز،

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که خلیفه حفتر فرمانده نیروهای شرق لیبی که گفته شده بود برای مذاکرات آتش بس با دولت وفاق ملی (در غرب) این کشور به مسکو رفته، بدون امضای توافق این کشور را ترک کرده است. 

اخبار بین الملل - این در حالی است که بنا به اعلام وزارت خارجه روسیه ، «فایز السراج رئیس دولت وفاق ملی این توافق را امضا کرده است». 

پیش از این منابع روس گزارش داده بودند که حفتر و السراج برای امضای توافق آتش بس به مسکو سفر کرده‌اند. 

هم‌اکنون لیبی تحت اداره دو قدرت است. یکی پارلمان طُبرُق در شرق لیبی و دیگری دولت وفاق ملی در طرابلس (پایتخت) در غرب این کشور که به ترتیب، نیروهای شرق تحت حمایت عربستان، مصر، امارات، فرانسه و روسیه هستند و خلیفه حفتر فرماندهی آنان را بر عهده دارد و دولت در طرابلس در غرب لیبی، تحت حمایت ترکیه، قطر و ایتالیاست و سازمان ملل آن را به رسمیت می‌شناسد. 

یک منبع لیبیایی روز دوشنبه در خصوص محتوای توافق آتش بس گفته بود: «طبق سند توافق، نیروهای دو طرف به پایگاه‌های اصلی خود یعنی پیش از آغاز حمله نیروهای حلیفه حفتر به طرابلس باز می‌گردند».

وی توضیح داد که عناصر وابسته به خلیفه حفتر به پایگاه «الجفره» عقب‌نشینی می‌کنند و نیروهای دولت وفاق ملی مستقر در مصراته و مناطق «ابوسلیم»، «معیتیقة» و «تاجوراء» در طرابلس نیز به پایگاه‌های اصلی خود باید بازگردند.

طی روزهای گذشته مذاکرات فشرده پشت درهای بسته و به طور جداگانه میان نمایندگان روسیه و ترکیه با هیأت‌های دو طرف در مسکو برگزار شده بود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی چند هفته گذشته بارها درباره حل و فصل بحران در لیبی و برقراری آتش بس رایزنی کرده بودند.