به گزارش افکارنیوز، واحد مرکزي خبر به نقل از روزنامه آ ب ث اسپانيا نوشت: اجلاس سئول که با حضور ۵۳ تن از سران دولت ها برگزار شد با انتشار بيانيه اي طولاني مملو از نيت ها ولي بدون تدابير مشخص به اتمام رسيد.
بر خلاف نخستین نشست بین المللی امنیت هسته ای که دو سال پیش در واشنگتن برگزار و در آن برای کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده و پلوتونیوم در سال ۲۰۱۴ تصمیم گیری شد اجلاس سئول دستاورد چندانی نداشت.
در این زمینه می توان علاوه بر مواضع متقابل آمریکا و روسیه در خصوص سوریه به اختلافات طرفین در زمینه سپر موشکی کاخ سفید در اروپا نیز اشاره کرد.
هر چند که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در ابتدای نشست از کاهش زرادخانه اتمی جهانی دفاع کرد اما سئول را بدون آن که تعهدی به همتای روس خود(نظیر آن چه که در واشنگتن در سال ۲۰۱۰ حاصل شد) بدهد ترک می کند.
در سال ۲۰۱۰ سران روسیه و آمریکا برای حذف ۳۷ تن پلوتونیوم که با آن می توان ۱۷ هزار بمب اتمی ساخت توافق کردند.
اما در اجلاس سئول ترس کرملین از این که پنتاگون موشک هایش را در نزدیکی مرزهای روسیه در اروپای شرقی مستقر کند مانع از آن شد که توافقات جدیدی در زمینه کاهش زرادخانه ها و مواد هسته ای به دست آید.
به نظر می رسد انتخابات پیش رو در هر دو کشور هم در به دست نیامدن پیشرفت های تازه موثر بوده اند، هر چند که در آمریکا بیش از روسیه این وضع به چشم می آید.
اوباما روز دوشنبه بدون آن که متوجه باشد میکروفونی باز گفت و گوی او با مدودف را ضبط می کند اعلام کرد که در سال ۲۰۱۳ در دومین دوره ریاست جمهوری اش انعطاف بیشتری در مذاکرات خواهد داشت.
رئیس جمهور آمریکا به این شکل اطمینان دارد که انتخابات نوامبر را خواهد برد، مسئله ای که انتقاد بسیار رقبای جمهوریخواهش را به همراه آورد.
دویئون کیم معاون مرکز کنترل تسلیحات و عدم اشاعه به روزنامه آ ب ثگفت: «هر چند که اجلاس سئول گامی به جلوست هنوز کارهای زیادی باقی مانده و این مایه تاسف است که کشورهایی مانند روسیه کاهش ذخایر رادیو اکتیو خود را اعلام نکردند در حالی که برخی از آن ها در صورتی که در اختیار شبکه های قاچاق تسلیحات قرار گیرند بسیار حساس خواهند بود».
کيم به علاوه فقدان منابع مالي براي حفاظت از مواد هسته اي در برخي کشورهاي در حال توسعه را از ديگر ضعف هاي نشست سئول دانست.