مرکز آشتی طرف‌های درگیر در سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، در ۲۴ ساعت اخیر ۱۳۰۰ آواره سوری از کشورهای میزبان وارد سوریه شده‌اند.

اخبار بین الملل - بر اساس گزارش شبکه «المنار»، در بیانیه این مرکز آمده: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۱۲ آواره به اراضی کشورهای خارجی وارد سوریه شده‌اند که ۲۰۵ آواره – ۶۲ زن و ۱۰۵ کودک- از لبنان و از طریق گذرگاه‌های «یابوس و تلکلخ» و ۱۱۰۷ آواره – ۳۳۲ زن و ۵۶۲ کودک- از اردن و از طریق گرذگاه «نصیب» به سوریه بازگشتند.

در ادامه این بیانیه آمده، از ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۸ تا کنون ۴۸۰ هزار آواره سوریه وارد کشور خود شده‌اند که حدود ۱۵۲ هزار نفر آنها در لبنان و بیش از ۳۲۸ هزار نفر آنها در اردن بوده‌اند.

با آزادی بخش اعظم خاک سوریه از کنترل تروریست‌ها و بازگشت امنیت به این کشور روند بازگشت آوارگان سوری به خانه‌هایشان هم سرعت گرفته است و بیش از شش میلیون آواره سوری تاکنون به کشورشان بازگشته‌اند.

از زمان آغاز بحران سوریه در اواخر سال ۱۳۸۹، ۱۲ میلیون نفر از جمعیت ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری این کشور آواره شدند که ۵۰۰ هزار نفر آنها در داخل این کشور و قریب به هفت میلیون نفر دیگر به ترکیه، لبنان، اردن، مصر و برخی کشورهای اروپایی آواره شدند.