به گزارش افکارنیوز،

حامد الموسوی در گفت‌وگو با شبکه السومریه گفت معیارها و شاخص‌های جدیدی برای شخصیتی که پست نخست وزیری را در سایه تحولات سیاسی جدید برعهده خواهد گرفت، وضع شده است.

اخبار بین الملل - وی افزود  توافق سیاسی جدیدی به دست آمده است مبنی بر اینکه نامزد نخست وزیری باید متعهد به اجرای مصوبه اخراج نظامیان بیگانه(از جمله آمریکایی‌ها) از عراق و تلاش برای اجرای توافقنامه امضا شده با چین باشد.

الموسوی افزود چالش‌های بزرگ و فراوانی وجود دارد از جمله  اینکه آمریکا با اجرای توافقنامه امضا شده میان عراق و چین مخالفت کرده است و همچنین شاهد فشار برخی گروه‌های سیاسی برای لغو این توافقنامه هستیم.  عوض ائتلاف الفتح احتمال داد که نام نامزد نخست وزیری و معرفی وی به پارلمان، هفته آینده انجام شود.

پارلمان عراق، اول دسامبر سال گذشته میلادی با استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق موافقت کرده بود.

خبر دیگر از عراق اینکه یک منبع سیاسی عراقی مدعی بازگشت نیروهای پیشمرگه به کرکوک در برابر توافق درباره تشکیل دولت جدید عراق شده است. این منبع ادعا کرده است که هیئتی از سوی دولت عادل عبدالمهدی شنبه گذشته به اقلیم کردستان رفت و با مسئولان و رهبران کردها مسائل متعددی از جمله کرکوک را بررسی کرد و هیئت بغداد به گروه‌های کردی ابلاغ کرد آماده است در قبال بحران کرکوک انعطاف پذیری از خود نشان دهد به ویژه در خصوص بازگشت نیروهای پیشمرگه به آن به شرطی که در چارچوب توافق فراگیر برای تشکیل دولت جدید صورت گیرد.