به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه ، بان كی مون اعلام كرد كه 'شیخ صباح الاحمد الصباح' قرار است روز پنجشنبه در نشست سران اتحادیه عرب در بغدا شركت كند.

گفتنی است این خبر هنوز از سوی دولت کویت تایید نشده است.

دبیرکل سازمان ملل پس از پاره ای مذاکرات با مقامات این کشور در شهر کویت گفت: من از عراق می خواهم که تعهدات دیرینه خود به کویت خصوصا در مورد افراد مفقودی، دارایی های کویت و پرداخت غرامت در مورد مشکلات مرزی بین دو کشور را انجام دهد.

وی همچنین از روند عادی سازی ارتباط بین عراق و کویت استقبال کرد و سفر ' نوری المالکی ' به کویت را که اوایل ماه جاری به وقوع پیوست، گام مهمی در این راستا عنوان کرد.

در جریان سفر نخست وزیر عراق به کویت، این دو کشور بر سر موضوع غرامت های مربوط به خطوط هواپیمایی به توافق های اصولی دست یافتند.

براساس این توافق، دولت عراق متعهد شد که ۳۰۰ میلیون دلار از غرامت های ۵۰۰ میلیون دلاری را به صورت نقد و۲۰۰ دلار دیگر را به صورت سرمایه گذاری در طرح های مشترک هواپیمایی با کویت پرداخت کند.

صدام دیکتاتور معدوم عراق در سال ۱۹۹۰ به کشور کویت یورش برد، ولی یک سال بعد با شکست در برابر نیروهای ائتلاف از این کشور عقب نشینی کرد.

خبرگزاری فرانسه اعلام كرد: در دوران اشغالگری كویت توسط عراق تعداد قابل توجهی از هواپیمای مسافربری و لوازم یدكی مربوط به هواپیماهای كویت توسط ارتش عراق به غارت رفت.