به گزارش افکارنیوز،

مقامات وزارت سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان و شرکت «مصدر» امارات متحده عربی در نشستی در  شهر «تاشکند» همکاریهای دوجانبه را مورد بررسی قرار دادند.

اخبار بین الملل- بر اساس این گزارش، طبق توافق طرفین قرار شد تا شرکت «مصدر» امارات متحده عربی برای اجرای طرح نیروگاه بادی به ظرفیت کلی 400 مگاوات در استان «نوایی» ازبکستان معادل 600 میلیون دلار سرمایه گذاری می‌کند.

طبق برنامه کارهای اجرای این نیروگاه در 3 ماهه سوم سال 2020 میلادی آغاز و در سال 2022 میلادی به بهره برداری می‌رسد.

همچنین قراردادی در مورد اجرای طرح خصوصی سازی نیروگاه برق حرارتی «تالی مرجان» و ساخت بلوک های جدید بر پایه نیروگاه برق حرارتی «تالی مرجان» با شرکت «مبادله» امارات به امضا رسیده است.

این قرارداد ساز و کارها و شرایط خصوصی سازی، توسعه، تامین مالی و بهره برداری از مجتمع انرژی «تالی مرجان» را در نظر دارد.

پیشتر بین وزارت سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان و شرکت «مصدر» امارات یک قرارداد سرمایه گذاری برای ساخت ایستگاه فتوالکتریک به ظرفیت کلی 100 مگاوات در استان «نوایی» معادل 100 میلیون دلار امضا شده است.

این گونه فعالیت‌ها در حالی است که به اعتقاد کارشناسان، برای کشورهایی حوزه خلیج فارس، سرمایه گذاری در کشورهای دور دستی مانند آسیای مرکزی چندان با توجیه اقتصادی صورت نمی‌گیرد.

فعالیت‌های امارات و عربستان در آسیای مرکزی بخصوص تاجیکستان و ازبکستان که دارای پیشینه مذهبی هستند، فقط به روابط اقتصادی منجر نمی‌شود؛ این کشور با توجه به ثروتی که در اختیار دارد، در دیگر بخش‌های اساسی این کشورها نفوذ کرده و اهداف مخفی خود را دنبال می‌کند.