به گزارش افکارنیوز،

کرملین روز دوشنبه اعلام کرد از نتیجه نشست برلین با محور صلح در لیبی استقبال می‌کند.

اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، « دیمیتری پسکوف » سخنگوی دولت روسیه در جمع خبرنگاران گفت:‌ « نظر ما مثبت است. گام مهمی در مسیر فرایند صلح برداشته شد که ادامه تلاش برای ایجاد ثبات در لیبی زیر سایه سازمان ملل را هموار می‌کند».

روز یکشنبه «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان و «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، میزبان نشست برلین بودند که با هدف جلب حمایت بین‌المللی برای آتش‌بس در لیبی برگزار شد.

در حال حاضر لیبی تحت اداره دو قدرت است. پارلمان طُبرُق در شرق لیبی که تحت حمایت عربستان، مصر، امارات، فرانسه و روسیه هستند و خلیفه حفتر فرماندهی آنان را بر عهده دارد. در سوی دیگر لیبی دولت وفاق ملی در طرابلس (پایتخت) در غرب این کشور واقع شده که تحت حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا است و سازمان ملل آن را به رسمیت می‌شناسد.

در نشست قبلی صلح لیبی که از روز دوشنبه هفته گذشته در مسکو برگزار شد، حفتر از امضای توافق با دولت وفاق ملی اجتناب کرد. گفته می‌شود حفتر نیز شرکت در نشست برلین را پذیرفته است. در نهایت، روز گذشته (یکشنبه)، حفتر نتایج نشست برلین را پذیرفت.

بر اساس بیانیه پایانی این نشست، شرکت‌کنندگان متعهد شدند «در درگیری‌های مسلح و در امور داخلی لیبی دخالت نکنند و از تمام طرف‌های بین‌المللی بخواهند که همین اقدام را انجام دهند».

کشورهای شرکت‌کننده از تصمیمی مبنی بر تشکیل کمیته نظامی متشکل از ده افسر، (پنج نفر از سوی هر یک از طرفین) استقبال کردند. این کمیته وظیفه دارد مکانیسم اجرای آتش‌بس را به صورت میدانی مشخص کند.