به گزارش افکارنیوز،

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه و «حلوسی آکار» همتای ترکیه‌ای او شامگاه دوشنبه به‌صورت تلفنی درباره مسائل منطقه‌ای و همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگو کردند.

اخبار بین الملل- خبرگزاری «تاس» به نقل از وزارت دفاع روسیه نوشت: «دو طرف درباره تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا صحبت کردند و تمرکز آنها روی وضعیت جمهوری عربی سوریه و لیبی بود».

روز یکشنبه سران کشورهای آلمان، فرانسه، روسیه و ترکیه به همراه نمایندگانی از آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل در برلین گردهم آمدند و طی نشستی به بررسی راهکارهای پایان دادن به بحران نبود دولت در لیبی و برقراری آتش‌بس جهت توقف نبردهای مسلحانه چندین ساله صحبت کردند.

لیبی در حال حاضر بین دو مرکز قدرت تقسیم شده است. یکی از آن‌ها دولت مستقر در طرابلس است که سازمان ملل متحد آن را به رسمیت شناخته‌ و مورد حمایت ترکیه قرار دارد و دیگری دولتی که در شهر «طبرق» در شرق لیبی مستقر است و از سوی امارات عربی متحده، عربستان سعودی و چند کشور اروپایی از جمله روسیه حمایت می‌شود.

پیش از آن برخی اختلاف نظرها بین روسیه و ترکیه بر سر دخالت دو کشور در لیبی به‌وجود آمده بود. خبرگزاری اینترفکس در تاریخ بیست‌ونهم آذر ماه به نقل از منابعی در وزارت خارجه روسیه گزارش داد که مسکو قویاً نگران اعزام نیروی نظامی توسط ترکیه به لیبی است. بعد از آن «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در اظهاراتی تند خطاب به روسیه گفت آنکارا نیز در برابر مزدوران تحت حمایت روسیه مانند گروه «واگنر» که به ژنرال «خلیفه حفتر» سرکرده گروه موسوم به ارتش ملی لیبی کمک می‌کنند، ساکت نمی‌نشیند.