به گزارش افکارنیوز،

دولت بلغارستان دو دیپلمات روسی که پیش از این دادستانی این کشور در رابطه با آنها که پرونده جاسوسی باز کرده بود را "عنصر نامطلوب" اعلام کرده است.

اخبار بین الملل - اطلاعات مربوط به این موضوع شب گذشته (جمعه) از سوی سفارت روسیه در بلغارستان مورد تأیید قرار گرفت.

در سفارت روسیه در این باره گفته شده است: «سفیر روسیه در صوفیه به وزارت امور خارجه بلغارستان دعوت شده بود و در آنجا به وی یادداشتی مبنی بر "عنصر نامطوب" بودن دو تن از پرسنل دفتر نمایندگی تجاری روسیه به وی تحویل داده شد که در آن اعلام شده که حضور این افراد در بلغارستان مطابق کنوانسیون وین غیرقابل قبول است. هیچ دلیل و مدرکی برای حمایت از ادعای مطرح شده درباره فعالیت‌های این دو دیپلمات و اثبات ناسازگاری وضعیت آنها  ارائه نشده است. طرف روسی این حق را برای خویش قائل می‌داند که اقدام تلافی جویانه انجام دهد.»

در سفارت روسیه تأکید شده است که آنها تصمیم مقامات بلغارستان برای انتشار علنی اطلاعات درباره دیپلمات‌های این کشور برای افکار عمومی، قبل از اطلاع رسانی رسمی به سفارت روسیه را برخلاف "روابط سازنده مرسوم بین دو کشور" دانسته‌اند.

مهلتی برای دیپلمات‌های روسی درباره ترک خاک بلغارستان مشخص نشده است.

روز جمعه، 24 ژانویه (4 بهمن ماه)، دادستان بلغارستان در وب سایت خود از آغاز تحقیقات پیش از محاکمه علیه دو دیپلمات روسی در پرونده جاسوسی خبر داد. دفتر دادستان ادعا می کند که فعالیت‌های غیرقانونی آنها در زمینه انتخابات و بخش انرژی است. مطابق با مقررات کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک بین کشورها ، روند دادرسی کیفری علیه دو دیپلمات روسی متوقف شده است، البته این در حالی است که دادستان بلغارستان ادعا کرده که دلایلی برای درگیر شدن آنها به عنوان متهم در این پرونده هنوز وجود دارد.