به گزارش افکارنیوز،

«حسن الکعبی» معاون اول رئیس پارلمان عراق ، تأکید کرد که تصمیم پارلمان به دولت این امکان را می‌دهد که کلیه توافق‌های امنیتی با قدرت‌های جهانی را اصلاح کند.

 اخبار بین الملل - در بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست پارلمان عراق آمده است: «معاون اول رئیس پارلمان در دفتر خود میزبان «مارکوس گروبل» معاون پارلمانی وزارت دفاع آلمان و «اوله دیل» سفیر آلمان در حضور «محمد رضا آل حیدر» رئیس کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق بود».

 الکعبی افزود: «تظاهرات میلیونی بغداد دولت آمریکا و در راس آن ترامپ را در تنگنا قرار داد و فراتر از هر گونه شک و تردید به دولت آمریکا اطمینان داد که مردم تا چه اندازه با حضور نیروهای آمریکایی و سیاست‌ها و رفتارهای رئیس جمهور آمریکا در قبال عراق مخالفند».

معاون اول رئیس پارلمان عراق گفت: « واشنگتن با تمام تلاش و تجهیزات رسانه‌ای خود سعی در تضعیف تظاهرات داشت، اما نتوانست جلوی سخن گفتن ملت عراق با همه دنیا را بگیرد».

الکعبی گفت: «تظاهرات میلیونی در دفاع از حاکمیت و استقلال عراق موید تصمیم شجاعانه پارلمان در پاکسازی کشور از نیروهای خارجی بود».

این مقام پارلمانی عراق تصریح کرد: «بیانیه تظاهرات نقشه راهی را برای زمان‌بندی عقب نشینی نیروهای آمریکایی وضع کرد و پارلمان با دولت برای اجرای بندهای مصوبه پارلمان از طریق چارچوب‌های مسالمت آمیز دیپلماتیک، سیاسی و پارلمانی هماهنگ است».

الکعبی گفت:«مصوبه پارلمان به دولت این امکان را می‌دهد که همه توافق‌های امنیتی با قدرت‌های جهانی را در زمینه همکاری‌های اطلاعاتی، توسعه و همه زمینه‌های آموزش اصلاح کند».

بر اساس این بیانیه در جلسه معاون اول رئیس پارلمان عراق با مقامات آلمانی تأکید شده است که دو کشور به سمت انعقاد توافق‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری بیشتر و تسهیل مشارکت با بازرگانان ، تجار و اقتصاددانان یکدیگر حرکت کنند.

پارلمان عراق در پانزدهم دی ماه به خروج همه نیروهای خارجی از عراق رای مثبت داد.

مردم شهرهای مختلف عراق هم روز جمعه با برپایی تظاهرات در بغداد اجرای این مصوبه و خروج نظامیان اشغالگر و به خصوص آمریکایی را از عراق خواستار شدند.