به گزارش افکارنیوز،

منابع نظامی-دیپلماتیک به خبرگزاری «تاس» اعلام کردند که روسیه تحویل دومین مجموعه هنگ سامانه‌های موشکی ضد هوایی اس-400 (Triumph) به کشور چین را از طریق دریا به پایان رساند، توافقنامه مربوط به تحویل این مجموعه در ماه دسامبر سال گذشته (آذر ماه)  در چین امضاء شده بود. 

اخبار بین الملل - یک مقام آگاه امروز (دوشنبه) به این خبرگزاری گفت: «تحویل دومین مجموعه هنگ S-400شامل: پست فرماندهی، دو سکوی پرتاب، ایستگاه رادار، لوازم و تجهیزات کمکی و قطعات یدکی به چین به پایان رسیده است. ضمن اینکه این مشتری خارجی بیش از 120 مورد از دو  نوع موشک هدایت شده ضد هوایی برای استفاده در این سامانه را دریافت کرده است.»

این منبع خبری یادآور شد توافقنامه مربوط به تحویل مجموعه دومین هنگ سامانه اس-400 در دسامبر سال گذشته در پکن امضا شده است. به گفته وی، از لحظه امضای این سند ، اجرای قرارداد مربوطه برای تضیمن ارسال تجهیزات لازم در مدت 18 ماه آغاز شده بود.

این منبع خبری با اشاره به اینکه تمامی تجهیزات مورد نیاز مجموعه دوم توسط چند کشتی به چین تحویل داده شد، افزود: نخستین محموله از این مجموعه از طریق مسیر دریایی در ماه جولای سال 2019 به چین ارسال شد.

این خبرگزاری هنوز تایید مقامات رسمی را در این باره دریافت نکرده است.

کشور چین نخستین مشتری خارجی سیستم‌های موشکی اس-400 روسیه محسوب می شود و قرارداد دوجانبه در این زمینه برای تحویل دو مجموعه هنگ این سامانه موشک‌های ضدهوایی مدرن امضاء شد. نخستین مجموعه هنگ سامانه موشکی اس-400 در بهار سال 2018 به چین تحویل داده شد و سپس با موفقیت نیز مورد آزمایش قرار گرفت: در ماه دسامبر همان سال، ارتش چین یک شلیک آزمایشی از سیستم‌های اس-400 را انجام داد.