به گزارش افکارنیوز،

نقش و اهمیت مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق در عبور کشور از شرایط حساس و پیچیده سال های اخیر بر کسی پوشیده نیست و دوست و دشمن برآن اذعان دارند، تاثیرگذاری رهنمودها و توصیه‌های هوشمندانه و حکیمانه آیت الله سیستانی در سال‌های اخیر بیش از هر زمان دیگری به فریاد مردم مظلوم و رنج کشیده عراق رسیده و کشور را از پیچ‌های خطرناک و تاریخی به خوبی عبور داده است.

اخبار بین الملل- شرایط کنونی عراق و روند تحولات آن کشور هر روز ابعاد جدیدتر و البته پیچیده تری را پیدا می‌کند و گویی برخی عوامل داخلی و خارجی دست به دست یکدیگر داده‌اند تا ملت عراق رنگ و سایه آرامش را در زندگی خود احساس نکنند.

عدم ثبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی در عراق و وضعیت نامناسب زندگی مردم آن کشور موجبات نگرانی و البته اعتراضات شدید مردم مناطق مختلف عراق را در ماه‌های اخیر فراهم آورد که تا امروز نیز شاهد تداوم اعتراضات خیابانی مردم هستیم.

پس از کش و قوس‌های فراوان، دو ماه پیش بود که با استعفای عادل عبدالمهدی (نخست وزیر مستعفی) از سمت خود عملاً این کشور با بحران تازه‌ای مواجه شد و آن عدم حضور دولتی مستقر بود تا آنکه روز شنبه (12 بهمن) «محمد توفیق علاوی» نخست وزیر جدید از سوی «برهم صالح» رئیس جمهور مامور تشکیل کابینه شد و به این ترتیب گامی به سوی پیشرفت و ثبات در وضعیت سیاسی عراق را شاهد بودیم.

علاوی که پیش از این تجربه حضور در سمت وزیر ارتباطات در دولت نوری مالکی را در کارنامه خود دارد، پس از تایید این مطلب که از سوی رئیس جمهور عراق مامور به تشکیل کابینه شده، در پیامی ویدئویی خطاب به مردم عراق گفت «اگر به دلیل فداکاری و شهامت شما نبود، کشورهیچ تغییری نمی کرد، من به شما ایمان دارم و از شما می خواهم به اعتراضات ادامه دهید.

نخست وزیر جدید عراق در ادامه صحبت هایش تاکید کرد که در راستای تعیین زمان انتخابات آتی نیز تلاش خواهد کرد.

به هر حال شرایط بلا تکلیفی دو ماه گذشته و عدم توافق گروه ها بر سر انتخاب نخست وزیر، آن هم برای کشوری با ویژگی های منحصر به فرد داخلی عراق (تنوع قومی_مذهبی و وجود سلایق مختلف در میان کردها، سنی ها و شیعیان)، همچنین با وجود دشمنان خارجی که لحظه‌ای از ایجاد توطئه های جدید علیه دولت و ملت عراق کوتاهی نمی کنند و البته شرایط حساس بین المللی، اصلا مناسب نبود.

به واسطه همین دلایل است که به نظر می‌آید باید راهکارهای مختلفی مدنظر مسئولین، شخصیت ها و گروه های مختلف سیاسی عراق قرار وجود داشته باشد تا از این برهه حساس نیز به سلامت عبور کرده و بار دیگر ثبات امنیتی، سیاسی و آرامش در اقتصاد آن کشور حکمفرما شود.

در این خصوص نکاتی لازم به توجه است که در این گفتار به آنها اشاره می شود:

_ از جمله راه‌های برون‌رفت از وضعیت فعلی عراق توجه بیشتر به توصیه‌ها و رهنمود‌های مرجعیت عالی است که کماکان خواستار حفظ آرامش کشور، پرهیز از خشونت، آسیب نزدن به اموال عمومی، تحقق خواسته ها و مطالبات مردم و متعرضین و البته جلوگیری از سوءاستفاده بیگانگان و برخی سودجویان داخلی هستند.

 این به معنای آن است که نقشه راه، پیش روی گروه ها و شخصیت های تاثیر گذار سیاسی عراق قرار دارد و در اینجا دیگر مسئله عزم، اراده و خواست جدی مسئولان جهت تحقق این توصیه‌ها و رهنمودهای مرجعیت عراق مطرح می‌شود.

_ نکته دیگر آن که گروه‌های مختلف شیعه در وضعیت ملتهب فعلی عراق باید بیش از گذشته در میان خود اتحاد و همبستگی داشته باشند. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می شود که بدانیم خبرها حکایت از اجرای طرح‌هایی از سوی آمریکا به منظور اقلیم سازی مناطق سنی عراق وجود دارد.

این موضوعی است که اخیراً با رونمایی از طرح شوم و شکست خورده معامله قرن از جانب ترامپ، بخشی از آن آشکار شد.

آمریکا پس از ترور بزدلانه و به شهادت رساندن فرماندهان عالی رتبه مقاومت ایرانی و عراقی، با موجی از مخالفت‌های شدید شیعیان عراق مواجه شد (قانونی شدن خروج آن کشور از خاک سرزمینی عراق با تصویب نمایندگان پارلمان، برپایی اعتراض گسترده و میلیونی در بغداد و همچنین اتخاذ مواضع محکم و جدی گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی و مذهبی شیعیان)، بنابراین در این شرایط نسبت به مناطق سنی و کردنشین عراق سرمایه‌گذاری بیشتری را انجام می‌دهد و تلاش می کند آنها را در مقابل شیعیان عراق تقویت کرده تا چند دستگی و حتی تجزیه عراق را رقم زنند.

_ تسریع در تشکیل کابینه دولت جدید عراق، یکی دیگر از آن موارد مهمی است که باید با اهتمام ویژه گروه ها و شخصیت های مختلف سیاسی عراق اعم از شیعه ، سنی و کرد در پارلمان و البته دیگر دستگاه های مسئول عراقی حاصل شود.

بر اساس قانون اساسی عراق، نخست وزیر باید اعضای کابینه خود را طی حداکثر تا 30 روز از تاریخ ابلاغ رئیس جمهور، معرفی کند و اگر نخست وزیر مکلف، در این مدت نتواند کابینه را تشکیل دهد، رئیس جمهور حداکثر تا پانزده روز فرد جدیدی را مأمور تشکیل کابینه خواهد کرد.

این نکته را باید مد نظر داشت که پس از تشکیل دولت جدید و آغاز به کار رسمی آن، شرایط لازم جهت ایجاد ثبات امنیتی و سیاسی عراق و البته تحقق خواست و مطالبات مردمی آن کشور شکل می گیرد و این می تواند در ایجاد آرامش روانی جامعه هم تاثیرگذاشته و فضای عادی زندگی را برای مردم موجب شود.

موارد فوق همگی در رهنمودها و توصیه های مکرر و مستمر مرجعیت عالی شیعیان عراق در ماه های اخیر به صراحت بیان شده و آنچه مشخص است اینکه، فضای خاص حاکم بر عراق در ابعاد مختلف داخلی و منطقه ای و البته برخی فشارهای بین المللی بر آن کشور متعاقب اتفاقات اخیر و تحولات حادث شده در عراق، می طلبد که اتحاد و همدلی ویژه ای را میان مسئولین و گروه های مختلف سیاسی آن کشور شاهد باشیم تا با تشکیل هر چه سریعتر کابینه دولت و ایجاد سازوکاری مناسب، شرایط را در جهت عملیاتی کردن خواست و مطالبات مردمی عراق فراهم آورند.