به گزارش افکارنیوز،

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه و "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهوری ترکیه در جریان گفت‌وگویی تلفنی، روند اوضاع در منطقه کاهش تنش ادلب سوریه را بررسی کردند.

اخبار بین الملل- بر اساس اطلاعات کرملین ، در این مذاکرات اوضاع کنونی در جمهوری عربی سوریه بطور مفصل مورد بررسی طرفین قرار گرفته و رهبران هر دو کشور نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع در منطقه کاهش تنش ادلب ابراز نگرانی کردند.

پوتین و اردوغان همچنین بر لزوم اجرای دقیق توافقات روسیه و ترکیه درباره تثبیت اوضاع در ادلب که در آن تلاش‌های مشترک برای خنثی کردن فعالیت گروه‌های مسلح تروریستی در منطقه در نظر گرفته شده بود، تأکید کردند.

کرملین یادآور شد: «در جریان این مذاکرات ، ولادیمیر پوتین به فعال شدن شدید گروه‌های تروریستی و حملات مکرر آنها به سایر مناطق که منجر به تلفات بی شماری در میان غیرنظامیان شده را مورد توجه قرار داد و در همین راستا ، رهبران دو کشور توافق کردند تا اقدامات فوری ، و در وهله نخست از طریق وزارتخانه‌های دفاع روسیه و ترکیه انجام شود تا کارآیی و موثر واقع شدن هماهنگی اقدامات دو طرف در عرصه عملیاتی سوریه افزوده شود.»

علاوه بر این ، طرفین حمایت خود را از گفت‌وگوهای بین طرفین مناقشه در سوریه در چارچوب کمیته قانون اساسی در ژنو مورد تأکید قرار دادند.

ضمن اینکه رجب طیب اردوغان شب گذشته در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که کشورش اکنون و در این مرحله ، نیازی به درگیری یا تضاد جدی با روسیه ندارد و ترکیه به همراه روسیه ابتکارعمل‌های راهبردیبسیار جدی را  در نظر دارند. وی بعنوان نمونه ساخت نخستین نیروگاه اتمی ترکیه و اجرای طرح ایجاد خط لوله گاز "جریان ترکیه" را نام برد.