به گزارش افکارنیوز،

 "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «راسیسکایا گازیتا» اعلام کرد که این کشور قطعاً به مانورهای نظامی «Defender 2020» ایالات متحده و ناتو در خاک اروپا که قرار است در ماه مارس سال جاری برگزار شود، عکس العمل مناسب نشان خواهد داد، البته به گونه‌ای که خطرات غیرضروری در منطقه ایجاد نشود.

اخبار بین الملل- لازم به یادآوری است، مانور نظامی «Defender 2020» گسترده ترین مانورهای آمریکا در خاک اروپا طی 25 سال گذشته خواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پاسخ به سؤالی در این باره گفت: «مطمئناً ما به این اقدام پاسخ خواهیم داد. ما نمی توانیم جریاناتی که بشدت باعث نگرانی ما می شود را نادیده بگیریم ، البته پاسخ ما به شکلی خواهد بود که خطرات غیرضروری و مضاعفی منطقه را تهدید نکند.»

لاوروف افزود: «کسانی که چنین مانورهای کاملاً غیر توجیه شده‌ای را تحریک می کنند، به دنبال پاسخ متقابل ما هستند تا تنش در منطقه افزایش یابد. ولی جنبه مهم همه اقدامات ما بر این اساس است که ما به تهدیدات اعضای ناتو برای امنیت خود پاسخ داده و این کار را صرفاً در قلمرو خاک خود انجام می دهیم.»

وی همچنین با اشاره به اینکه منظور از "محافظ" دفاع از کیست؟ آنها می گویند منظور روسیه نیست، بلکه منظور دشمن قابل مقایسه از لحاظ توان بالقوه نظامی ناتو است، افزود: «از نظر هزینه‌های نظامی ، تجهیزات نظامی و انواع سلاح‌ها ، فقط کشورهای اروپایی عضو ناتو به استثنای آمریکایی‌ها، تقریباً دو برابر نیروهای مسلح روسیه هستند. بنابراین من نمی دانم آنها کجا می توانند یک رقیب قابل مقایسه پیدا کردند.»

وزیر خارجه روسیه در همین رابطه ، تأکید کرد که آن طرفی که توان نظامی خود در قاره اروپا را به رخ می کشد، روسیه نیست بلکه ناتو است.

هشدار درباره تهدید جدی عزیمت تروریست‌ها از منطقه ادلب به سمت لیبی

لاوروف در پاسخ به سئوال دیگری درباره وخامت اوضاع کنونی در منطقه ادلب سوریه گفت: «متأسفانه ، در این مرحله ، طرف ترکیه‌ای نتوانسته است دو تعهد مهم که برای حل و فصل اساسی مشکل ادلب طراحی شده‌اند را تحقق بخشد. نخستین تعهد- تفکیک آن مخالفان مسلحی که با ترک‌ها همکاری می کند و در چارچوب روند حل و فصل سیاسی اوضاع، برای گفت‌وگو با دولت سوریه آمادگی دارند، از تروریست‌های جبهه النصره یا همان "هیئت التحریرالشام" است.»

وی افزود: «تعهد دوم مربوط به خطرات و تهدیدات ناشی از منطقه کاهش تنش ادلب و حرکت صدها شبه نظامی از جمله تروریست‌های النصره و هیئت التحریرالشام به لیبی است تا در درگیری‌های کنونی در این کشور شرکت کنند. من یک بار دیگر تأکید می کنم، با در نظر گرفتن تمام عواملی که ذکر کردم، روسیه نمی تواند به تنهایی این مشکل را حل کند، ولی می تواند به طور کامل و بدون هیچ شرطی و بر اساس وجدان خود توافقات صورت گرفته درباره ادلب را اجرا کند و ما در باره این مشکلات با شرکای ترکیه‌ای خود صحبت می‌کنیم.»

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد، تروریست‌ها در ادلب اقدامات تحریک آمیز خود را متوقف نمی کنند. درست روز گذشته  تلاش دیگری برای حمله به پایگاه هوایی حمیمیم به وسیله پهپاد صورت گرفت. البته این حمله توسط سیستم‌های پدافند هوایی موجود در این پایگاه سرکوب شد.

وی افزود: «یکی از دلایل این وضعیت آن است که در داخل منطقه ادلب یک منطقه حائل ایجاد نشده است. ما این موضوع را نیز به شرکای ترک خود یادآور شده‌ایم. ما همچنان به دنبال تحقق تمامی تصمیماتی خواهیم بود که روسای جمهور روسیه و ترکیه درباره آن به توافق رسیده‌اند.»

سرگئی لاوروف گفت: «اطلاعاتی درباره استقرار سربازان ترکیه در منطقه ادلب و درباره آغاز درگیری بین آنها و واحدهای ارتش سوریه وجود دارد. نظامی روسی این وضعیت را با دقت تحت نظر دارند. براساس اطلاعات ما، که قبلاً توسط ستاد کل نیروهای مسلح گزارش شده، ارتش ترکیه بدون هشدار در باره تحرکات خویش، به برخی از نقاط داخلی منطقه کاهش تنش ادلب پیشروی کرده است، به همین خاطر ما نتوانستیم ارتش سوریه را درباره آن آگاه کنیم. حملات صورت گرفته و طرف ترکیه‌ای هم دست به اقدامات تلافی جویانه زده است. این مسئله بسیار ناراحت کننده است است. ما خواستار رعایت دقیق توافقات بدست آمده درسوچی در سال 2018 و 2019 درباره ادلب هستیم.»