به گزارش افکارنیوز،

در حالی که چهار روز به برگزاری انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت «نیوهمپشایر» باقی مانده، نظرسنجی‌ها نشان از پیشتازی سناتور «برنی سندرز» و «پیت بوته‌جج» در میان دیگر نامزدهای این حزب برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا دارد.

اخبار بین الملل- نظرسنجی جدیدی که توسط مؤسسه افکارسنجی «ماریست» و به سفارش شبکه «اِن‌بی‌سی. نیوز» انجام شده، نشان می‌دهد برنی سندرز احتمالا با ۲۵ درصد آراء ایالت نیوهمپشایر در این انتخابات درون‌حزبی پیروز شود.

طبق نتایج این تحقیق، بعد از او نیز بوته‌جج ۳۸ ساله، که پیشتر شهردار منطقه‌ای کوچک به نام «ساوث‌بِند» در ایالت ایندیانا بوده، با ۲۱ درصد در رتبه دوم قرار دارد.

رتبه‌های بعدی به سناتور «الیزابت وارن» با ۱۴ درصد، «جو بایدن» با ۱۳ درصد و «اِیمی کلوبوچار» با ۸ درصد اختصاص دارد.

این پیمایش در روزهای چهارم تا ششم فوریه و بلافاصله بعد از اعلام نتایج رسمی و پایانی انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت «آیووا» انجام شده است.

بوته‌جج با اختلاف یک‌دهم درصدی در انتخابات آیووا پیروز اعلام شده بود.

از سال ۱۹۷۲ تاکنون، در ۱۲ انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، ۹ بار کسی که کاندیدای اصلی حزب دموکرات بوده که رای نخست را در ایالت آیووا کسب کرده است و همین امر اهمیت ویژه‌ای به انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در این ایالت بخشیده است.

انتخابات آتی ریاست‌جمهوری آمریکا آبان‌ماه سال آینده برگزار می‌شود و فرد منتخب دموکرات‌ها باید در برابر «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور فعلی و نامزد جمهوری‌خواهان صف‌آرایی کند.

آیووا اولین ایستگاه رقابت درون‌حزبی دموکرات‌ها برای تعیین نامزد این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال بود. فرآیند انتخابات درون‌حزبی که از روز سه‌شنبه با رأی‌گیری در ایالت آیووا آغاز شد، باید نهایتاً تا ژوئن ۲۰۲۰ در تمام ۵۰ ایالت آمریکا برگزار شود تا سرانجام در اواسط آن ماه در جلسه «مجمع ملی حزب دموکرات» نامزد این حزب برای رقابت با ترامپ انتخاب و معرفی شود.