«مهدی تقی آمرلی» نماینده ائتلاف «الفتح» عراق از یک طرح اطلاعاتی بین‌المللی برای ایجاد فتنه جدید در این کشور با هدف ایجاد جنگ داخلی خبر داد و از ملت عراق و گروه‌های سیاسی خواست تا اقدامی جدی برای ناکام گذاشتن چنین طرح‌هایی انجام دهند.

اخبار بین الملل- وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: چندین کشور متخاصم با عراق، تلاش می‌کنند تا این کشور را از شمال تا جنوب با جنگی داخلی درگیر کند.همه بدون استثناء در یک تونل و گودال تاریکی افتاده‌اند و در سایه تداوم تنش‌ها عبور از این مسئله میسر نیست.

این نماینده پارلمانی عراق در ادامه بر ضرورت عبور از کلیه اختلافات در این مرحله دشوار و پاسخگویی به طرح‌های ابتکاری موجود برای وحدت مواضع، تاکید کرد و گفت که دستگاه‌های اطلاعاتی بین‌المللی و منطقه‌ای تلاش دارند با ایجاد هرج و مرج و آشوب در سراسر کشور، فتنه جدیدی در عراق به پا کنند.

«عبدالامیر تعیبان» نماینده فراکسیون پارلمانی «صادقون» نیز پیشتر، آمریکا و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را به تلاش برای تشدید بحران در عراق متهم و تاکید کرده بود: واشنگتن و ریاض به دنبال شعله‌ور کردن جنگ در استانهای مرکزی و جنوبی این کشور هستند.