به گزارش افکارنیوز،

دادگاهی در انگلیس روز جمعه با دادخواست «شمیمه بیگم» مشهور به « عروس داعشی » برای کسب مجدد شهروندی انگلیس مخالفت و آن را رد کرد.

اخبار بین الملل- شمیمه بیگم ۲۰ ساله، یکی از دختر‌های مدرسه‌ای در شرق لندن بود که برای ملحق شدن به گروه تروریستی داعش به سوریه سفر کرد و به «عروس داعش» مشهور شد. شهروندی وی یک سال پیش و پس از آنکه در یکی از اردوگاه‌های پناهندگان در سوریه یافت شد، لغو شده بود.

شمیمه بیگم پس از آنکه سه کودک خود را در سوریه از دست داد، خواهان بازگشت به انگلیس به منظور درمان شده بود. او مدعی شده بود پس از آنکه شهروندی او لغو شد، هیچ تابعیتی ندارد. او سال گذشته در سخنان خود اصرار داشت که گروه تروریستی داعش با شستشوی مغزی وی، کاری کرده اند تا به هرچه می‌گویند، اعتقاد پیدا کند.

وی به روزنامه تایمز چاپ انگلیس گفته بود: من اینجا نشسته بودم و فکر می‌کردم چقدر بایستی اینجا بمانم. به نوعی پذیرفته ام که باید اینجا بمانم و مجبور خواهم شد اینجا را به عنوان خانه دوم بپذیرم.

وی در ادامه تصریح کرده بود: از زمانی که من شهر باغوز (که قبلا تحت کنترل داعش قرار داشت) را ترک کردم، حقیقتا از همه چیزی که انجام دادم، پشیمان شدم. من چنین حسی دارم که می‌خواهم به عنوان شانس دوم برای زندگی، به انگلیس بازگردم.

طبق اعلام اسکای نیوز، تنها در انگلیس سلب تابعیت از فردی که مُحق دریافت شهروندی کشور دیگری باشد، قانونی است. کمیسیون درخواست تجدیدنظر امور مهاجران در انگلیس که امور امنیت ملی را بررسی می‌کند، گفته شمیمه بیگم می‌تواند بجای این مسأله، برای دریافت شهروندی بنگلادش اقدام کند.

این در حالی است که وکیل شمیمه بیگم گفته او که فردی اصالتا انگلیسی-بنگلادشی است، فردی با ملیت بنگلادشی محسوب نمی‌شود و به همین دلیل بخاطر محروم شدن از تابعیت انگلیسی خود، فردی بدون تابعیت شده است.